Geodezja to nauka o pomiarach i obserwacjach powierzchni Ziemi, która zajmuje się również opracowywaniem map i planów, a także wyznaczaniem współrzędnych przestrzennych. Jednym z podstawowych zadań geodety jest wykonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych. Czym one są i jak są realizowane? Oto przegląd najważniejszych informacji na ten temat.

Definicja pomiarów sytuacyjno-wysokościowych

Pomiary sytuacyjno-wysokościowe są jednym z rodzajów prac geodezyjnych, które mają na celu określenie położenia punktów na powierzchni ziemi za pomocą współrzędnych płaskich (sytuacyjnych) i wysokościowych. Wyniki takich pomiarów służą do opracowywania map, planów oraz innych materiałów graficznych, które przedstawiają dokładne położenie obiektów względem siebie oraz ich wysokość. W zależności od potrzeb i celów, dla których wykonuje się pomiary sytuacyjno-wysokościowe, stosuje się różne metody pomiarowe. Dwie podstawowe to:

  • metoda klasyczna - polega na pomiarze kątów i długości za pomocą teodolitu, tachimetru czy dalmierza, a następnie obliczeniu współrzędnych punktów na podstawie tych pomiarów. Ta metoda jest stosowana głównie przy mniejszych obszarach lub gdy wymagana jest bardzo duża precyzja;

  • metoda GPS (Global Positioning System): polega na wykorzystaniu globalnego systemu nawigacji satelitarnej do określenia współrzędnych punktów na powierzchni Ziemi. Metoda ta jest szybsza i wygodniejsza od klasycznej, jednak jej dokładność zależy od jakości sygnału satelitarnego oraz rodzaju odbiornika GPS.

Zastosowania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych

Wykonywanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w budownictwie. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe są niezbędne przy sporządzaniu projektów budowlanych, inwentaryzacji obiektów, wyznaczaniu granic działek czy też kontroli realizacji inwestycji. Są również wykorzystywane przez geodetów przy opracowywaniu map topograficznych, ewidencji gruntów i budynków, a także monitorowaniu deformacji terenu czy osiadania budynków. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe są kluczowe podczas projektowania dróg, mostów, linii kolejowych czy lotnisk.

Warto podkreślić, że prawidłowo wykonane pomiary sytuacyjno-wysokościowe mają ogromne znaczenie dla realizacji wszelkich prac związanych z planowaniem przestrzennym i budownictwem. Dlatego też geodeta wykonujący takie pomiary powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tej dziedzinie. Do takich z pewnością zaliczymy geodetów z firmy Usługi Geodezyjne Tomasz Kałużny, której biuro znajduje się w Jastrzębicach, na terenie województwa łódzkiego. Zatrudnieni specjaliści posiadają odpowiednie uprawnienia nadawane przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Oprócz pomiarów sytuacyjno-wysokościowych firma wykonuje również pomiary inwentaryzacyjne, opracowania map do celów prawnych czy też realizuje kompleksową obsługę geodezyjną inwestycji.