To, w jaki sposób prezentuje się budynek, ma ogromny wpływ na jego ocenę przez gości czy klientów. O to, by wygląd obiektu spełniał oczekiwania klienta, dbają fachowcy realizujący prace wykończeniowe elewacji, nazywane także pracami elewacyjnymi. Sprawdź, co wchodzi w ich zakres, a także jaka jest rola prac elewacyjnych w codziennym użytkowaniu budynku.

Wykończenia elewacji

Prace wykończeniowe elewacji mają decydujący wpływ na wygląd obiektu budowlanego, a także komfortu mieszkania lub przebywania w nim. Jest to usługa wykonywana rzadko – zazwyczaj co kilkanaście lat, w celu zmiany lub odświeżenia wyglądu budynku, dlatego warto wybrać odpowiednią firmę, która wykona te usługi.

Do najpopularniejszych prac wykończeniowych realizowanych na elewacjach należą tynki zewnętrzne, glazura, a czasem również inne materiały – na przykład deski ozdobne. Usługi te realizują specjaliści, tacy jak Paweł Horowski. Przed przystąpieniem do pracy fachowcy odpowiednio przygotowują budynek – na przykład wykonują prace termoizolacyjne. Budynek powinien zostać także uprzednio pokryty zbrojeniem z siatki oraz wyrównany.

Wykończenie elewacji to zewnętrzna warstwa budynku, która narażona będzie  na działanie warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia i inne zagrożenia, dlatego ważny jest odpowiedni dobór materiałów – powinny one nie tylko spełniać kryteria estetyczne klienta, ale też być wysokiej jakości.

Warto pamiętać, że aby budynek po zakończonych pracach wykończeniowych elewacji dobrze się prezentował, trzeba o niego dbać. Nie wystarczy tu wybór dobrej jakości materiałów wykończeniowych, ponieważ nawet najlepsze materiały z czasem ulegają zabrudzeniom i niszczeniu na skutek zmiennych warunków atmosferycznych. Warto więc co jakiś czas zadbać o czyszczenie i konserwacje elewacji, co przywróci jej dawny, piękny wygląd.

Termoizolacja budynków

Termoizolacja, czyli ocieplanie budynków to prace elewacyjne o ogromnym wpływie nie tylko na wygląd budynku, ale również komfort mieszkalny. Prawidłowo docieplony budynek podwyższa komfort cieplny, ponieważ zastosowane w tym celu materiały powodują zatrzymanie ciepła w jego wnętrzu. Działanie to pozwala także wprowadzić oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, dlatego często decydują się na nie tylko osoby planujące budowę domu lub wykończenie elewacji, ale tez właściciele starszych budynków.

Ocieplenie budynku to usługa polegająca na położeniu ścianach obiektu odpowiednio dobranego materiału izolacyjnego. W tym celu zazwyczaj stosuje się płyty styropianowe, neopor, wełnę mineralną lub płyty z włókien drzewnych.

Docieplić można również ocieplane już niegdyś budynki. Przeszkoleni w tego typu pracach fachowcy oceniają najpierw stan elewacji i decydują, czy konieczne będzie ściągnięcie starej warstwy izolacyjnej, czy możliwe jest położenie dodatkowej warstwy na istniejącym już ociepleniu.