Kostka brukowa jest najczęściej wybieranym materiałem do zagospodarowania przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Dzięki niej w atrakcyjny sposób możemy wykonać podjazd, nawierzchnię ścieżek czy też tarasów. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów oraz kształtów kostki brukowej. Oprócz względów estetycznych zależy nam także na jej funkcjonalności i trwałości. Jaka kostka brukowa sprawdzi się najlepiej?

Dobrze mieć pomysł

Przed przystąpieniem do prac związanych z układaniem kostki brukowej, warto przygotować projekt. Nie musi być to nic fachowego, wystarczy zrobić prowizoryczny plan na kartce. Powinniśmy na nim umieścić lokalizację ścieżek, umiejscowienie tarasów oraz podjazdu. Dobrze też już wcześniej zastanowić się, na jaki kształt, kolor i fakturę kostki się zdecydujemy. Powinna być ona dopasowana do otoczenia oraz elewacji całego budynku. Dzięki temu zyskamy spójność aranżacji terenu wokół domu.

Grubość kostki brukowej

Kostkę brukową musimy dobrać mając na uwadze natężenie ruchu, na które będzie narażona. Kostki o grubości 4 cm idealnie sprawdzą się jako nawierzchnia alejek lub ścieżek. Możemy nią także wyłożyć taras. Kostka brukowa o grubości 6 cm nada się na podjazd do garażu lub też przydomowy parking. Nawierzchnie, które będą poddawane znacznie większym obciążeniom, można wyłożyć kostką brukową o grubości 8 cm. Dzięki tego typu działaniom uzyskamy pewność , że nasza nawierzchnia będzie odpowiednio trwała i funkcjonalna. Nie bez znaczenia jest także cena. Grubsza kostka brukowa jest droższa niż ta o grubości 4 cm. Warto zatem dokładnie przemyśleć  miejsce jej zastosowania.

Dobra jakość nawierzchni

Kostki brukowe renomowanych producentów posiadają odpowiednie certyfikaty. Dodatkowo przechodzą także szereg testów jakości, dzięki którym mamy pewność, że materiał spełni nasze oczekiwania. Każdy z nas szuka oszczędności – jest to oczywiste. Jednak wybór najtańszej oferty w przypadku zakupu kostki brukowej, nie jest dobrym pomysłem. Tani materiał będzie szybciej się zużywał, będzie mniej odporny na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne i szybciej trzeba będzie wymienić go na nowy. Dobrego towaru szukajmy u sprawdzonych dostawców. PPHU Pazoła oferuje swoim klientom szeroki wybór kostki brukowej wysokiej jakości. Przedsiębiorstwo zajmuje się także hurtową sprzedażą materiałów budowlanych, pokryć dachowych oraz betonu komórkowego. W asortymencie firmy znajdziemy również cegły klinkierowe oraz ceramikę budowlaną. Ponadto PPHU Pazoła to doskonali specjaliści, jeżeli chodzi o prace związane z wykończeniem wnętrz.

Odpowiednia pielęgnacja

Bardzo często na kostce brukowej pojawiają się białe wykwity. Nie jest to jednak wada produkty, ale efekt procesów, jakie w nim zachodzą. Najczęściej znikają one samoistnie. Jednak aby przyśpieszyć ten proces można zdecydować się na czyszczenie chemiczne – ługowanie.