Upały bywają uciążliwe, zwłaszcza w mieszkaniach znajdujących się na ostatniej kondygnacji, albo posiadających ścianę szczytową od południowej strony. Na skutek nagrzewania się murów, stropodachu lub dachu, pod wpływem promieni słonecznych, we wnętrzach może zrobić się nieprzyjemnie gorąco. Warto wtedy zainstalować klimatyzację. Dowiedz się, jakie są rodzaje klimatyzacji i który najlepiej wybrać do mieszkania, a także jakie formalności powinieneś spełnić, by móc zainstalować klimatyzację.

Jak wybrać dobrą klimatyzację w rozsądnej cenie?

Ceny klimatyzacji są teraz znacząco niższe, niż kilkanaście lat temu, dlatego coraz więcej właścicieli mieszkań wie, że może sobie pozwolić na taką inwestycję. Nowoczesna technologia pozwala na efektywne radzenie sobie z upałami na stosunkowo niedużej powierzchni mieszkania. Wybierając klimatyzację powinniśmy się przy tym kierować podobnymi zasadami, jak w przypadku wybierania klimatyzacji do domku jednorodzinnego. Największe znaczenie ma moc klimatyzatora, oraz precyzyjne określenie wymagań inwestora, a także jego budżetu.

Z pewnością większości inwestorów zależy na w miarę oszczędnym urządzeniu, zarówno w zakresie zakupu, jak i kosztów eksploatacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że zamawiając montaż klimatyzacji za całość, to jest za usługę i za urządzenie zapłacimy niższy podatek, co oznacza de facto niższą cenę urządzenia, niż, jeśli kupujemy samo urządzenie bez montażu. Do tego powinniśmy zwracać uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora. Wysokie wskaźniki efektywności chłodzenia SEER oraz efektywności grzania SCOP wskazują na mniejsze zużycie energii. Niektóre urządzenia mają też opcję trybu oszczędnego eco.

Niezbędne formalności związane z montażem klimatyzacji

Decydując się na zainstalowanie urządzenia klimatyzacyjnego w bloku musisz się liczyć z koniecznością dokonania pewnych formalności. Zamocowanie jednostki zewnętrznej na ścianie elewacji, na dachu, czy nawet na balkonie oznacza ingerencję w części wspólne budynku, dlatego musisz uzyskać zgodę odpowiedniego organu, a przynajmniej zarządcy budynku. Dotyczy to nie tylko wiercenia otworu w ścianie elewacyjnej, chodzi także o kwestie głośności jednostki, która może przeszkadzać sąsiadom.

Rodzaje klimatyzatorów. Jaki najlepiej wybrać do mieszkania?

Najczęściej stosowanymi klimatyzatorami do pomieszczeń mieszkalnych są klimatyzatory przenośne oraz klimatyzacje typu Split, czyli „rozdzielone”. Taki klimatyzator składa się z jednostki zewnętrznej – agregatu – oraz jednostki wewnętrznej. Są one połączone instalacją składającą się z rur miedzianych w izolacji oraz przewodów zasilania i sterowania. Klimatyzator przenośny natomiast jest to pojedyncze kompletne urządzenie.

Klimatyzatory typu Split mają nieco lepsze parametry, zarówno pod względem głośności urządzenia, efektywności pracy i zużycia prądu. Klimatyzatory przenośne są łatwiejsze w transporcie i umożliwiają instalację bez jednostki zewnętrznej, ale z uwagi na koszty eksploatacyjne, eksperci z firmy V-Matic polecają raczej instalację klimatyzatorów typu Split. Jest tu dość szeroki wybór opcji montażu klimatyzatora – jako klimatyzator ścienny, podłogowo-sufitowy, kasetonowy albo kanałowy.