Chcąc wykonać drewnianą altanę, szafkę, półkę, czy wiatę, albo piaskownicę, trzeba udać się do tartaku, tudzież składu drewna. Przed wizytą jednak warto zapoznać się z tematyką drewna, aby wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę, jakie drewno jest odpowiednie na budowę, jakiego drewna nie warto kupować i w jakiej sytuacji. Nawet deska tego samego gatunku i grubości, może mieć inną cenę.

Drewno budowlane

Drewno budowlane, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczone do wszelkiego rodzaju budów. Najczęściej wykonywane jest z drewna sosnowego bądź świerkowego. Jest to drewno mokre (niesuszone), którego wilgotność wynosi więcej niż 12% (zazwyczaj jest to ponad 20%). Może być także podsuszane, takie drewno powinno posiadać wilgotność na poziomie 18-20%. Właśnie tego typu drewno powinno być wykorzystywane do konstrukcji dachu. Więźbę dachową należy podsuszyć, aby zapobiec rozwijaniu się grzyba oraz szkodników. Podstawowe typy drewna konstrukcyjnego:

Deski szalunkowe są to deski obrzynane, o grubości 25 mm. Ze względu na jej grubość zwane są także calówkami (1 cal = 2,54 cm). Deska szalunkowa powinna być o wiele tańsza od innych rodzajów drewna budowlanego. Są to deski wykorzystywane na budowie właśnie na szalunki i podstawowe prace, które nie wymagają wysokiej jakości drewna. Deski szalunkowe będą posiadać sęki (możliwe sęki wypadające), mogą być pokrzywione i skręcone (nie powinno to przeszkadzać; do pewnego stopnia można je naciągnąć). Jest to najtańszy rodzaj drewna i najgorszy jakościowo. Deska obrzynana, jest to deska cięta z każdej strony. Najczęściej wykorzystywane grubości, są to 32 mm, 45 mm, 50 mm, może być także deska o grubości 20mm, ta jednak często jest zaliczana do szalunków. Krawędziaki, są to belki o przekroju prostokątnym, bądź kwadratowym. Zarówno dobrej jakości krawędziaki, jak i deski nie powinny posiadać murszu, sęków wypadających, czy sęków zdrowych na brzegu/ kancie. Drewno budowlane można kupić m.in. w tartaku Dębiccy.

Drewno stolarskie

Jest to suche drewno (poniżej 12% wilgotności), wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Najlepszej jakości drewno stolarskie nie posiada sęków, z żadnej strony (obustronnie czyste). Pamiętać trzeba, ze same pęknięcia nie są wadą drewna. Bardziej zwrócić należy na mikropęknięcia, które są dokładnie widoczne dopiero, po przeszlifowaniu deski. Do produkcji mebli w Polsce, najczęściej używa się drewna dębowego, bukowego, jesionowego, sosnowego, a także olchowego i brzozowego.