Solidna i wytrzymała konstrukcja dachowa to podstawa wszelkich prac budowlanych. Bez niej budowa domu jest niemożliwa. Dlatego też tak ważne jest zlecenie prac monterskich specjaliście. Roboty blacharsko-dekarskie najlepiej zlecić dekarzowi. Jaki jest zakres jego obowiązków? Po czym poznać specjalistę? Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze fachowca?

Co robi dekarz? Zakres prac dekarskich

W zakres prac dekarskich, którymi zajmuje się dekarz, wchodzą:

  • Instalacja: pokryć dachowych i obróbek dekarskich,
  • Wykonywanie: odwodnień połaci dachowych,
  • Montaż: okien na dachach oraz świetlików, wyłazów i sprzętu do otrzymywania odnawialnej energii,
  • Odnowa i demontaż obróbek dekarskich oraz pokryć dachowych,
  • Krycie dachów,
  • Przygotowywanie: stropodachów, izolacji oraz obmiarów, przedmiarów, inwentaryzacji, a także rozliczeń.

Do usług dekarskich należy także uzgadnianie typu i obrębu prac, a także wymaganych materiałów, urządzeń i narzędzi dekarskich. Dekarz ustala to na podstawie projektów. Oprócz tego zajmuje się oceną jakości tworzyw przeznaczonych do robót, naprawą i konserwacją oraz obijaniem części drewnianych blachą, a także instalacją rur spustowych i rynien. 

Sprawdź, jak wybrać dobrą ekipę budowlaną. 

Warto wiedzieć, że do obróbek blacharskich zaliczają się ponadto instalacja pasa nadrynnowego i podrynnowego, koszy dachowych, wiatrownic oraz obróbki przyścienne części dachowych. Istotne jest też właściwe wykonanie tych prac. W ten sposób zabezpieczy się konstrukcję przed działaniem nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. 

Dodatkowo ochroni się przed rozprzestrzenianiem się wody oraz zagwarantuje właściwe odprowadzanie wody do rur i rynien. Co ciekawe, pracę dekarza można podzielić na 2 etapy. Specjalista od robót blacharsko-dekarskich pracuje zarówno w warsztacie, jak i na dachu.

Jak znaleźć dobrego dekarza?

Profesjonalistę w tym zawodzie można poznać po wykształceniu. Dobry dekarz ukończył szkołę zawodową lub kursy i ma certyfikat ukończonego egzaminu na czeladnika. Osoba wykonująca prace dekarskie ma wiedzę i doświadczenie umożliwiające przeprowadzanie robót. Zna się na budowie, izolacji dachu oraz wszelkiego rodzaju obróbkach dekarskich. 

Fachowca można poznać po tym, jak rozpoczyna pracę. Specjalista powinien zacząć od oceny stanu nośnej budowy wykonanej przez montera lub cieślę. Pozwoli to stwierdzić konieczność naprawy oraz jej ewentualne podjęcie. Szczególnie jest to wskazane przy spróchniałych lub uszkodzonych belkach. 

Oprócz tego fachowiec dokona niezbędnych pomiarów, pozwalających na dopasowanie do siebie wszystkich elementów konstrukcji. W ten sposób uniknie się ryzyka powstania nierówności. Dzięki temu wykonany dach będzie się prezentował estetycznie. Przy tym dobry dekarz jest osobą wykazującą się siłą i fizyczną sprawnością. Powinien się też wyróżniać wytrzymałością, zdolnościami manualnymi, rzetelnością, precyzją oraz wyobraźnią przestrzenną.

Na polskim rynku istnieje wiele firm świadczących usługi dekarskie. Cennik różni się od doświadczenia i oferty. Przygotowanie solidnej konstrukcji dachowej oraz związane z tym prace montażowe należy zlecić specjaliście. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wykonany przez niego dach posłuży na wiele lat. Przed wyborem fachowca warto zapoznać się z wcześniejszymi pracami oraz cennikiem usług. Niektóre firmy zapraszają w tym celu do kontaktu i poznania dalszych szczegółów. Dobrze jest również zapytać o certyfikaty i sprawdzić opinie klientów.