Szklane elementy mebli, lustra oraz okna to nieodłączny element każdego wyposażenia nowoczesnego domu czy mieszkania. Szczególnie podczas budowy czy remontu, warto pomyśleć nad zatrudnieniem specjalisty od obróbki szkła. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wyroby będą trwałe, bezpieczne i estetyczne. Dlatego też z naszego artykułu dowiesz się, czym właściwie zajmuje się szklarz. Jakie narzędzia wykorzystuje w pracy?

Kim jest właściwie szklarz? Kto może wykonywać ten zawód?

Szklarzem określa się rzemieślnika pracującego w branży szklarskiej. Jest pracownikiem pracowni oraz zakładów szklarskich, który do wykonywania profesji jest odpowiednio przygotowany. Dlatego też dobry szklarz ma wiedzę zdobytą w szkole zawodowej, rozwijaną podczas szkoleń. Co ciekawe, może się specjalizować w dwóch rodzajach szkła: płaskiego lub laboratoryjnego. Zajmuje się przede wszystkim wstawianiem drzwi, szyb czy gablot ze szkła, instalacją np. sufitów czy blatów stołowych oraz odpowiednim przygotowaniem elementów szklanych planowanych do zamontowania. Stosuje do tego wybrane i sprawdzone techniki. Zdobyta wiedza i umiejętności uprawniają go do oferowania usług szklarskich. Wykonuje także zaawansowane prace na zlecenie np. instalację antywłamaniowych szyb.

Co dokładnie wchodzi w zakres usług szklarskich?

Prace wykonywane przez szklarzy obejmują w szczególności obróbkę szkła oraz produkcję różnego rodzaju wyrobów, takich jak akcesoria, meble czy inne elementy służące do dekoracji i codziennego użytku. W zakres usług profesjonalistów wchodzi także montaż, renowacja i serwis. Ponadto usługi szklarskie składają się z wykonywania na zlecenie szyb okien, samochodowych, luster, części mebli, paneli szklanych – ściennych i podłogowych, balustrad, szklanych drzwi np. przesuwnych, kabin do pryszniców oraz innych części. Przy tym szklarz z reguły wykonuje prace na wymiar np. lustra. Działania te wymagają dużej precyzji i umiejętności wycinania wybranych fragmentów materiału i obróbki. Prace te obejmują także szlifowanie i wygładzanie krawędzi. Proces kończy utworzenie otworów ułatwiających instalację. Niektórzy szklarze dodatkowo malują i dekorują wykonany produkt na życzenie klientów. Do oferty zakładów szklarskich należą również prace obejmujące:

  • Szyby. Czyszczenie i gwintowanie ram okiennych.

  • Montaż. Szkła hartowanego lub zbrojonego w balustradach tarasów czy balkonów.

  • Instalacja. Ram okiennych powstałych z szyb.

  • Przycinanie. Listew do ram np. obrazów czy szkła do odpowiedniego rozmiaru.

  • Naprawę. Np. otworów okiennych i drzwiowych.

  • Pozostałe zadania. Kitowanie, wykonywanie pomiarów, klejenie oraz odłamywanie, kształtowanie, szlifowanie i dekorowanie.

Ponadto fachowiec przygotowuje narzędzia i okna, projektuje, uszczelnia, wierci, a także wstawia szyby. Nierzadko też zajmuje się wygładzaniem zespolonych powierzchni wykonanych z drewna.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany w szklarstwie?

Pracownicy firm zajmujących się produkcją i obróbką szkła wykorzystują do prac rozmaite ręczne i mechaniczne narzędzia. Stanowią one podstawowe wyposażenie zakładów szklarskich i pracowni. Do maszyn i narzędzi używanych w pracach zaliczają się m.in. szlifierki, wiertarki, liniały, ramowe przykładnice, stalowe kółka, obcęgi czy młotki, dłuta oraz klamry. Przydatne są także sprężarki oraz inne urządzenia do termicznej obróbki szkła.  Stosowanie specjalistycznego sprzętu gwarantuje wysokiej jakości usługi wykonane w terminie. Jeśli zatem zależy Ci na czasie, zleć prace profesjonaliście.