Polisy na życie to ubezpieczenia, które pozwalają zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek różnych nieszczęśliwych oraz niespodziewanych zdarzeń. Wbrew mylnym opiniom nie dotyczy to wyłącznie śmierci ubezpieczonego czy zdiagnozowania ciężkiej choroby. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje znacznie szerszy zakres ochrony, a klienci mogą dzisiaj niemalże tworzyć je od podstaw według własnych potrzeb. Czym jednak powinna wyróżniać się dobra polisa na życie? O tym opowiada Agent ubezpieczeniowy Renata Iwanicka.
Agent ubezpieczeniowy Renata Iwanicka to doświadczony doradca, oferujący szeroki wachlarz ubezpieczeń Nationale-Nederlanden dla klientów indywidualnych i firm, takich jak na życie, ubezpieczenia grupowe, czy majątkowe (domu, mieszkania od różnych zagrożeń). Specjalizuje się również w ubezpieczeniach turystycznych, polisach na życie dla dzieci i dorosłych oraz ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej (OC) dla osób prywatnych.
Rozbudowany pakiet podstawowej ochrony
Niezależnie od rodzaju wybranej polisy na życie – bezterminowa, terminowa, na życie i dożycie, z funduszem kapitałowym – dobra umowa zagwarantuje ubezpieczonemu oraz jego rodzinie szeroki zakres ochrony.
Agent ubezpieczeniowy Renata Iwanicka wyjaśnia, że na wysokość składki i zakres ubezpieczenia duży wpływ ma stan zdrowia, wiek i wykonywany zawód. Integralną częścią każdej polisy jest umowa na wypadek śmierci ubezpieczonego (dobieramy ją analizując sytuację finansową, bo dobra polisa ma nas zabezpieczać możliwie jak najszerzej, ale ma też nie obciążać budżetu domowego). Dopiero potem dobieramy zakres umów zdrowotnych pod kątem tego, czego obawiamy się najbardziej (do wyboru umowy na wypadek poważnych zachorowań, hospitalizacji czy długotrwałej niezdolności do pracy z powodu choroby lub uszkodzenia ciała).
Rozbudowany pakiet polisy na życie ma naprawdę wiele składników parasola ochronnego. Warto też zwrócić uwagę na liczbę osób objętych ubezpieczeniem. Niektóre polisy, mimo że zawierane indywidualnie, zapewniają włączenie do zakresu nawet do 9 osób niekoniecznie spokrewnionych z głównym ubezpieczonym.
Niska składka przy wysokiej sumie ubezpieczenia
Alternatywą dla indywidualnych umów ubezpieczenia są polisy grupowe, które mogą gwarantować szeroki zakres ochrony, ale także niską składkę przy wysokiej sumie ubezpieczenia. W tej sytuacji możemy rozszerzać zakres dodając tzw. umowy rodzinne (np. wypłata świadczenia po narodzinach dziecka czy śmierci rodzica) oraz ściągając na życzenie klienta niektóre z uciążliwych wyłączeń (np. uprawianie sportów zwyczajowo uważanych za ekstremalne np. skoki spadochronowe). Na wysokość składki wpływa wówczas, zakres ochrony, wiek ubezpieczonych, liczba ubezpieczonych, wykonywany zawód, a także wysokość prowizji agenta.
Agent ubezpieczeniowy Renata Iwanicka dodaje, że niebywale istotne w doborze każdej polisy są klauzule oraz tzw. Ogólne Warunki Ubezpieczenia - to podstawowa część warunków od których należałoby zacząć ich czytanie. Zdarza się bowiem, że ubezpieczyciel odmawia wypłacenia pieniędzy np. po wypadkach na skutek uprawiania sportów ekstremalnych czy po zdarzeniach w okresie karencji. Obecnie karencja wynosi od 2 do 6 miesięcy, a w trakcie jego trwania ochrona nie obowiązuje lub też jest ograniczona. Co zatem należy zrobić, by uniknąć takich pułapek?
Doradcy ubezpieczeniowi radzą, by klienci stawiali na polisy na życie skrojone na miarę ich potrzeb i możliwości. W tym celu muszą oni podjąć współpracę ze specjalistami, którzy wynegocjują odpowiednie warunki u ubezpieczyciela.
Dodatkowe pakiety ochronne
Prócz niskiej składki, wysokiej sumy ubezpieczenia, a także oprócz szerokiego zakresu ochrony ważne jest to, by dana polisa na życie mogła być rozszerzana w sposób elastyczny o dodatkowe pakiety.
Agent ubezpieczeniowy Renata Iwanicka poleca wybór między innymi umów z medycznym assistance. Dzięki niemu ubezpieczony liczyć może na darmowe wizyty u lekarzy, pokrycie choćby częściowe kosztów rehabilitacji, a także na błyskawiczne porady telefoniczne. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele w ramach medycznego assistance gwarantują dopłaty do leków nierefundowanych oraz regulowanie kosztów leczenia poza szpitalem.
Agent ubezpieczeniowy pomaga również swoim klientom dobrać ubezpieczenie turystyczne, które każdy, kto wybiera się za granicę, powinien rozważyć, bez względu na to ile razy w roku i do jakiego kraju się wybiera. Koszty leczenia i assistance za granicą znacznie przewyższają koszty leczenia w Polsce, a NFZ nie zawsze te koszty pokrywa.