Praca na rusztowaniu nie należy do łatwej, a już na pewno nie można określić jej mianem bezpiecznej. Żeby uniknąć wypadków, konieczne jest nie tylko przestrzeganie wszelkich zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale też zapewnienie pracownikom solidnego rusztowania. Wbrew pozorom, to wcale nie takie oczywiste. Wiele rusztowań nadal nie spełnia wymagań! Jakie cechy powinno mieć i gdzie należy go szukać?

Zalety rusztowania modułowego

Rusztowanie modułowe jest jednym z najpopularniejszych typów. Jego największą zaletą jest przede wszystkim uniwersalność, gdyż istnieje możliwość dostosowania do niemal każdej wysokości, szerokości, jak i kształtu budowli. Pomosty robocze mogą być na nim montowane już co pół metra, co zapewnia dużą powierzchnię pracy. Innowacyjne rusztowania modułowe są dodatkowo zabezpieczane poprzez cynkowanie lub nakładanie innych powłok antykorozyjnych.

Cechy bezpiecznego rusztowania

Stworzenie bezpiecznego rusztowania, które sprawdzi się w każdych warunkach, nie jest łatwe. Szczególnie wtedy, kiedy poszukujemy rozwiązania taniego. Podczas zakupu należy zwracać uwagę na takie elementy jak:

  •     Stabilność – nie powinno przemieszczać się lub wychylać nawet podczas znacznego obciążania. Stabilność to najważniejsza cecha rusztowania, gdyż właśnie ona umożliwia bezpieczne wykonywanie pracy.
  •     Trwałość materiału – dobre rusztowanie jest wykonane z metalu, który będzie wytrzymały na uszkodzenia i korozję.
  •     Dodatkowe zabezpieczenia – każde rusztowanie musi umożliwiać montaż dodatkowego zabezpieczenia, na przykład linek lub siatek.
  •     Wymiary – powinno umożliwiać dostęp do każdego miejsca, w którym niezbędne jest przeprowadzenie prac budowlanych.
  •     Łatwy montaż – umożliwia szybkie i sprawne przeniesienie konstrukcji w inną część placu budowy.

Lekkie rusztowania łatwo się montuje, jednak nie zawsze będą one stabilne. Firmy takie jak na przykład STALKOL tworzą rusztowania, które mimo dużej stabilności, są stosunkowo lekkie.

Rusztowanie samoróbka – czy warto?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to obowiązek każdego właściciela firmy budowlanej. Rusztowanie można zrobić samemu w szybki i tani sposób, jednak w większości przypadków nie spełnia ono zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać, aby nie oszczędzać na zdrowiu. Samoróbki to popularna praktyka nie tylko w mniejszych firmach budowlanych, ale także w przypadku osób prywatnych, które samodzielnie wykonują remont, na przykład elewacji. Upadek nawet z niewielkiej 3-4 metrowej wysokości może skończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem.