Czym i w jaki sposób zaszpachlować ścianę?

Materiał partnera
2019-07-30

Jeśli przed tapetowaniem lub malowaniem ścian chcemy, żeby były one równe warto jest zaszpachlować ściany. Pomoże to w pozbyciu się wszystkich pęknięć, rys i ubytków w ścianie. Szpachlowanie jest dość prostą czynnością, którą możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy posiadać odrobinę wiedzy w tym zakresie oraz podstawowe narzędzia niezbędne do wykonywania tej pracy. Wszelkie narzędzia i produkty budowlane są łatwo dostępne.

Rzeczy niezbędne do szpachlowania ścian

Szpachlowanie ścian możliwe jest do wykonania tylko wówczas, gdy wiemy jak się za to zabrać oraz jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia. Szpachlowanie wymaga od nas użycia podstawowych narzędzi budowlanych takich jak:

      ·        szpachelka,

      ·        paca,

      ·        pędzel do gruntowania,

      ·        wiadro lub inny pojemnik,

      ·        mieszarka,

      ·        papier ścierny,

      ·        narożniki aluminiowe,

      ·        poziomica.

Oczywiście do szpachlowana ścian niezbędne są także właściwe materiały budowlane. Wszelkie materiały potrzebne do szpachlowania ścian są łatwo dostępne w sklepach z produktami budowlanymi. Jedną z firm oferujących między innymi materiały budowlane do szpachlowania ścian jest Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Arkada ze Skórczu w województwie Pomorskim. W asortymencie takich sklepów i hurtowni można znaleźć np.:

      ·        środki gruntujące,

      ·        masy szpachlowe,

      ·        gładzie szpachlowe.

Jak szpachlować ściany?

Szpachlowanie ścian w istniejącym już domu należy rozpocząć od przygotowania jej powierzchni. Podczas tego etapu prac musimy oczyścić ścianę ze wszelkich elementów, jak np. gwoździe. Poza tym trzeba zadbać o stabilność wcześniej nałożonych warstw farby. Następnym krokiem jest zagruntowanie ściany. Gruntowanie wzmocni ściany oraz sprawi, że zwiększona zostanie przyczepność mas szpachlowych. Gdy ten etap mamy już za sobą, można przejść do naprawiania rys, pęknięć i innych ubytków znajdujących się na ścianach. W tym celu użyć można np. elastycznej masy naprawczej. Uzupełnianie braków w ścianach zazwyczaj rozpoczyna się od przewodów elektrycznych, poprzez miejsca styku okien i drzwi na ścianie, a kończy się na innych mniejszych ubytkach.

Podczas procesu szpachlowania dobrym pomysłem jest zabezpieczenie narożników. W tym celu w narożnikach powinniśmy zaaplikować masę szpachlową i zamocować w niej profile aluminiowe. Ten krok jest szczególnie istotny, gdy narożniki będą narażone na obtłuczenia. Po osadzeniu w odpowiednich miejscach aluminiowych narożników można przejść do nakładania pierwszej warstwy szpachli. Masę szpachlową możemy przygotować samodzielnie lub można użyć gotowego produktu. Przed użyciem masa musi zostać dokładnie wymieszana, aby nie miała żadnych grudek. Do nakładania masy szpachlowej wykorzystujemy szpachelkę i pacę. Istotne jest, aby szpachelka służąca do nanoszenia masy była czysta. W przeciwnym razie mogą pojawiać się na ścianie bruzdy. Wstępne szpachlowanie rozpoczyna się od brzegów ścian, a kończy na jej środku. Warstwa pierwszej szpachli nie powinna przekraczać 5 mm grubości.

W momencie, gdy pierwsza warstwa masy szpachlowej będzie związana, można przejść do nałożenia drugiej jej warstwy. Na tym etapie wykorzystywana jest gładź szpachlowa. Proces jej nakładania nie różni się niczym od nakładania masy szpachlowej, jednakże jej grubość nie powinna przekraczać 2 mm. Po związaniu i wyschnięciu środków nałożonych na ściany, kolejnym krokiem jest szlifowanie ścian. Najczęściej wykorzystuje się do tej czynności papier ścierny o granulacji 100-150. Na samym końcu ściany należy oczyścić i nałożyć na nie grunt.

Opracowanie artykułu: