Za hydromonitoring uznaje się metodę czyszczenia powierzchni przy użyciu specjalistycznego agregatu, zwanego hydromonitorem. Proces ten stosowany jest przede wszystkim do usuwania niechcianych powłok, warstw i zanieczyszczeń na danej powierzchni, przywracając zarówno jej pierwotne właściwości techniczne, jak i też należytą estetykę. Hydromonitoring jest zatem szeroko stosowany w budownictwie, ale nie tylko.

Działanie hydromonitoringu

Proces hydromonitoringu polega – jak już wspomniano – na wykorzystaniu specjalistycznego agregatu wysokociśnieniowego, które spręża wodę po to, aby uwolnić ją w kolejnym etapie pod bardzo wysokim ciśnieniem. Moc, która jest idealnie dostosowywana do konkretnej nawierzchnii, nie powoduje uszkodzenia jej struktury, co niestety jest częste przy alternatywnych technologiach czyszczenia – jak np. piaskowana na mokro czy piaskowania na sucho.

Zastosowanie hydromonitoringu

Hydromonitoring stosowany jest dzisiaj w różnych branżach od budowlanej i remontowej – w tym przy konserwatorstwie zabytków – po maszynowej i przy konstrukcji stalowych. Metoda ta świetnie radzi sobie z czyszczeniem cegły i kamienia, z usuwaniem zabrudzeń różnego rodzaju powierzchni, czy z usuwaniem farb oraz graffiti. Często wykorzystywana jest również do czyszczenia sprzętu drogowego, do usuwania oznakowania poziomego, czyszczenia szalunków ściennych i stropowych, czy też do przygotowywania betonu pod powłoki. Wielokrotnie ma ona również swoje zastosowanie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom sanitarny i ten związany z ochroną środowiska naturalnego. Mowa np. o działaniach czyszczenia wnętrz różnego typu zbiorników, czy też infrastruktury oczyszczalni ścieków.

Korzyści ze stosowania hydromonitoringu

Do największych zalet hydromonitoringu zalicza się brak konieczności wykorzystywania tzw. ścierniwa, szybki proces czyszczenia, brak ingerencji w strukturę danej powierzchni, brak pylenia. Jest to też metoda, która nie niszczy środowisko, gdyż używana jest tylko woda.

Firmy wyposażone w technologię hydromonitoringu

Niestety technologia hydromonitoringu nie jest tak popularna jak inne, mniej skuteczne metody. przedsiębiorstwo COVER, które podejmuje się prac w tej metodzie na zlecenia klientów indywidualnych, biznesowych, a także publicznych – takim sprzętem dysponuje. Podmiot ten – co warto podkreślić – oferuje także inne,  bardziej zaawansowane usługi z zakresu budownictwa przemysłowego, energetyki wodnej, gospodarki ściekowej oraz ochrony i naprawy konstrukcji budowlanych. Mowa o usługach dotyczących iniekcji, izolacji, budowy obiektów gospodarki ściekowej, stabilizacji gruntu/podłoża, uszczelniania tuneli, a nawet o trwałej stabilizacji podsypki szynowej. Z pełną ofertą przedsiębiorstwa warto zapoznać się na jego stronie internetowej https://www.cover.net.pl/pl/ .