Polerowanie szkła to niezwykle trudna czynność, dlatego nie powinniśmy przeprowadzać jej samemu, ponieważ najmniejszy błąd może powodować większe uszkodzenia. W celu uniknięcia stworzenia większych uszkodzeń szkła, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które posiadają odpowiednie narzędzia do polerowania szkła. Zatem jak poleruje się szkło budowlane oraz jakie akcesoria są niezbędne do realizacji tego zadania?

Przydatne akcesoria do polerowania szkła

Czasami dochodzi do sytuacji, w której szyby w naszych domach uległy zarysowaniu. Przyczyny tego wydarzenia mogą być rozmaite, aczkolwiek niezależnie od tego zwykle stosuje się jedno rozwiązanie. Wtedy, w zależności od tego, jak wielkie są uszkodzenia, najkorzystniejszym wyborem do poradzenia sobie z zarysowaną szybą może okazać się polerowanie. Czynności tej nie powinniśmy wykonywać samemu, ponieważ do realizacji tego zadania wymagana jest odpowiednia wiedza, a także narzędzia.

Do szlifowania rys na szkle przydatna może okazać się dobrej klasy polerka z możliwością regulacji obrotów. Jej maksymalna prędkość obrotowa powinna wynosić 1800 RPM, aczkolwiek w niektórych sytuacjach zaleca się stosowanie 600-800 obrotów. Mając to na uwadze, nie powinniśmy samodzielnie polerować szyb przy użyciu wiertarki i innych tego typu urządzeń, ponieważ nie uzyskają one tak niskich prędkości obrotowych bez przegrzania się narzędzia. Poza tym prace polerskie wymagają również delikatnego koła filcowego i pasty polerskiej. Zakup pasty może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie dla osoby, która nie posiada odpowiedniej wiedzy. Stąd też lepiej jest zostawić tę czynność profesjonalistom.

Jak przebiega polerowanie szkła?

Polerowanie szkła rozpoczyna się od przygotowania powierzchni, która wymaga obróbki. W tym celu szybę się dokładnie myje. Na jej nawierzchni nie może być śladów żadnych zanieczyszczeń, ponieważ mogą one powodować powstanie większych rys, które nie będą możliwe do usunięcia. Po odtłuszczeniu i osuszeniu szyby ważne jest jej stabilne zamocowanie, aby zapobiec jej przemieszczaniu podczas polerowania. W przypadku pozostawienia szyby w ramie np. okiennej, to ten element musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed pastą polerską. Powodem tego działania może być powstawanie odbarwień na ramie po kontakcie z pastą.

Polerowanie szyby trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do trzech godzin w zależności od ilości uszkodzeń. W przypadku polerowania jednej rysy wystarczające będzie ustalenie średnicy szlifowanego obszaru na minimum 40 cm. Polerowanie szkła budowlanego warto zostawić fachowcom, np. z firmy Clear View, ponieważ cała tafla musi zostać precyzyjnie obrobiona. Przez to rozumie się, że żaden element nie może zostać pominięty, a do tego żaden nie może być znacznie dłużej polerowany od innych. Dodatkowo nieustannej kontroli wymaga ilość pasty polerskiej na filcu, a także jej konsystencja. Po zeszlifowaniu całego fragmentu należy na mokro usunąć pozostałości pasty polerskiej oraz ocenić wykonaną pracę. Być może zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Polerowanie szyb budowlanych to niełatwe zadanie, które wymaga doświadczenia, wiedzy i wprawy. Równie ważną rolę pełnią także narzędzia wykorzystywane do realizacji tego zadania. W związku z tym nie powinniśmy decydować się na samodzielne usuwanie rys, aby nie doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń.