Drewno to materiał niezwykle wszechstronny i podatny na obróbkę. Dzięki odpowiednim metodom można z niego przygotować m.in. elementy konstrukcyjne budynków, ale też np. wyroby wykończeniowe. Jednym z artykułów przygotowywanych przez specjalne zakłady zajmujące się obróbką drewna są obłogi. Czym dokładnie są tego typu drewniane materiały i jakie jest ich zastosowanie?

Obróbka skrawaniem drewna

Obłóg to płat drewna o niewielkiej grubości, która przeważnie sięga od 1 do 3 mm. Takie parametry techniczne sprawiają, że materiał ten doskonale sprawdza się jako podkład. Tego typu zastosowanie ma w przemyśle meblarskim, gdzie obłogi stanowią warstwę pod okleinę. Dzięki obłogom można również wzmocnić całą konstrukcję, a następnie w sposób estetyczny pokryć ją fornirem. Poprzez takie rozwiązanie uzyskać można zarówno meble, jak i podłogi o naturalnym, drewnianym wyglądzie i jednocześnie wysokiej trwałości ze względu na charakterystykę materiału.

Co ciekawe, obłogi są wykorzystywane nie tylko we wspomnianym meblarstwie czy budownictwie, ale też przy produkcji jachtów. Należy przy tym pamiętać, że obróbka drewna w celu uzyskania obłogów nie jest zadaniem łatwym. Z tego względu warto zaufać specjalistom, takim jak Wytwórnia Obłogów Strug. Firma ta jest w stanie zrealizować obróbkę drewna tak, by przygotować materiały zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klientów. Ma to duże znaczenie w przypadku obłogów, których grubość musi zostać dopasowana do typu eksploatacji.

Obłogi drewniane – charakterystyka

Obróbka drewna w celu stworzenia obłogów polega najczęściej na zastosowaniu specjalnej techniki łuszczenia. Odpowiednie zaplecze w postaci parku maszynowego umożliwiającego takie działanie pozwala stworzyć obłogi dopasowane do potrzeb klienta. Dzięki temu w krótkim czasie wykonuje się popularną przy tworzeniu obłogów metodę skrawania obwodowego – w taki właśnie sposób powstają te charakterystyczne drewniane elementy. Mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, w tym chociażby z dębu, sosny, topoli czy olchy.

Obłogi różnią się od siebie również pod względem parametrów technicznych, czyli ich grubości oraz długości. W ten sposób łatwo dopasować je do konkretnych zastosowań w przemyśle meblarskim czy innych branżach wykorzystujących takie drewniane komponenty. Należy zatem pamiętać, że wykonanie obłogów nie jest łatwym zadaniem, a stworzenie ich w wysokiej jakości wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania właściwej dla takich wyrobów obróbki drewna pochodzącego ze sprawdzonego źródła.