Domy szkieletowe inaczej nazywane są domami kanadyjskimi lub „kanadyjczykami”. W budynkach tego typu mieszka bowiem znaczna większość obywateli Kanady. W Polsce domy o konstrukcji kanadyjskiej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W związku z tym na rynku pojawiają się firmy, które zajmują się ich budową od podstaw, zgodnie z zasadami tej właśnie technologii. Jakimi zaletami wyróżniają się domy kanadyjskie?

Zalety domów szkieletowych

Do budowy domów szkieletowych używa się drewna. Oprócz betonowych fundamentów, to właśnie drewno tworzy całościową konstrukcję budynku. Dzięki zastosowaniu tego w pełni naturalnego surowca, w domu kanadyjskim panuje przyjazny mieszkańcom mikroklimat. Bardzo ciężko jest uzyskać podobne parametry w domach murowanych. Jak podkreśla specjalista z firmy budowlanej Fach Bud- budowa domów szkieletowych trwa bardzo krótko. Wznoszenie obiektu z pojedynczych belek i słupów zajmuje fachowcom do trzech miesięcy, natomiast budowa kanadyjczyka przy użyciu gotowych prefabrykatów trwa zaledwie kilka dni. Domy szkieletowe cechują się lekką konstrukcją, dzięki czemu nie muszą mieć tak solidnych fundamentów jak domy murowane. Warto zaznaczyć, że można stawiać je nawet w czasie zimy, gdyż – poza postawieniem fundamentów- nie wymagają one żadnych prac mokrych. Wszystkie elementy konstrukcyjne łączone są „na sucho” przy pomocy śrub i gwoździ. Ogromną zaletą jest także fakt, że domy kanadyjskie można z łatwością rozbudowywać oraz przebudowywać, co pozwala na pełną dowolność aranżacji. Dzięki cienkim ścianom wewnętrznym i zewnętrznym, domy szkieletowe mają też o ok 10% większą powierzchnię od swoich murowanych odpowiedników.

Ciepłe i wygodne wnętrza

Wielu przeciwników domów kanadyjskich uważa, że nie zapewniają one optymalnego komfortu termicznego mieszkańcom. Nie jest to jednak prawda, gdyż ściany zewnętrzne kanadyjczyków są na całej grubości wypełnione wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi, które chronią domowników przed zimnem. Również dachy domów szkieletowych posiadają grubą warstwę ocieplenia, dzięki czemu koszty eksploatacji budynku nie są wysokie.

Komu powierzyć budowę domu szkieletowego?

Decydując się na budowę domu szkieletowego należy rozejrzeć się ze dobrą firmą budowlaną, która specjalizuje się w działalności tego typu. Trzeba bowiem powiedzieć, że postawienie budynku o tak lekkiej konstrukcji jest dosyć trudne z technicznego punktu widzenia. Wszelkie prace wykonywane w tym kierunku, muszą być więc bardzo dokładne i przeprowadzone zgodnie z aktualną sztuką budowlaną i obowiązującymi przepisami prawnymi.