Zatkana kanalizacja to duży problem, który skutecznie uniemożliwia korzystanie z armatury sanitarnej w obiektach użytkowych. Udrożnienie i czyszczenie stają się w tym wypadku kluczowymi działaniami. Ich realizacja za pomocą metody hydrodynamicznej daje bardzo dobre rezultaty, co przekłada się na uzyskanie pełnej drożności rur. Czym dokładnie charakteryzuje się ten sposób udrażniania kanalizacji?

Wypłukiwanie pod wysokim ciśnieniem

Pojawienie się w rurach sporej ilości zanieczyszczeń to konieczność ich efektywnego usunięcia w krótkim czasie. Odzyskanie drożności układu kanalizacji możliwe jest dzięki zastosowaniu wody pompowanej pod wysokim ciśnieniem do rur. Czynność ta określana jako metoda hydrodynamiczna to rozwiązanie skuteczne i jednocześnie gwarantujące brak uszkodzeń kanalizacji. Do realizacji takiego udrożnienia niezbędne jest jednak zastosowanie m.in. specjalistycznych pojazdów WUKO.

Głowica, do której pod ciśnieniem trafia woda, odpowiedzialna jest za jej dokładne rozprowadzenie po całej kanalizacji. Tym samym możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się w różnych fragmentach rur. Metoda hydrodynamiczna sprawdza się jednak w momencie, gdy ciśnienie jest odpowiednio wysokie. Powinno ono wynosić przynajmniej 100 bar – takie parametry przy udrażnianiu kanalizacji gwarantuje firma Mar-Mont PW. Wyeliminowanie zanieczyszczeń z rur to sposób, który nie sprawdzi się przy każdym rodzaju kanalizacji. Co zatem jeszcze warto o nim wiedzieć?

Metoda hydrodynamiczna tylko przy odpowiedniej średnicy rur

Kluczowym kryterium, jakie determinuje wybór metody udrażniania i czyszczenia rur kanalizacyjnych, jest ich średnica. Jeśli wynosi mniej niż 150 mm, a układ jest skomplikowany i składa się z wielu połączeń, to lepszym rozwiązaniem będzie metoda mechaniczna. Kompletne sieci kanalizacyjne, ale też np. kanalizacja deszczowa, to jednak systemy, do których udrożnienia doskonale sprawdzi się właśnie woda pod wysokim ciśnieniem. Czyszczenie hydrodynamiczne daje możliwość usunięcia każdego typu zanieczyszczeń, w tym m.in. kłopotliwych osadów.

Po trafieniu do osadnika muszą być one również z niego usunięte w sposób skuteczny i szybki. Zastosowanie tzw. rury ssawnej pozwala osiągnąć wysoką efektywność w tym zakresie, kompletnie udrażniając i czyszcząc kanalizację. Metoda hydrodynamiczna to zatem bardzo dobre rozwiązanie, które dodatkowo nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych. Ma zatem wiele atutów, które wykorzystać można w walce nawet z poważnym zanieczyszczeniem rur w sieci kanalizacyjnej.