Dach jest najważniejszą częścią w całej konstrukcji budynku. Jest jego zwieńczeniem. Przede wszystkim przykrywa budynek i chroni go przez wpływem różnych warunków atmosferycznych. Odgrywa również ważną rolę w jego wyglądzie, szczególnie jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Materiał do wykonania dachu powinien być trwały i wysokiej jakości, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. By służył przed długie lata powinien zostać położony przez doświadczoną ekipę dekarzy, taką jak Dachy Bochnia.

Jakie są formy dachów?

Wybór odpowiedniej formy dachowej uzależniony jest głównie od kształtu samego dachu, ale również kształtu budynku, ilości i kąta nachylenia połaci oraz od rodzaju pokrycia dachowego. Biorąc pod uwagę te czynniki wyróżnia się następujące formy dachowe:

  • Dachy płaskie – mają dość prostą konstrukcję, która, może być wentylowana lub niewentylowana. Tak naprawdę połać dachu nie jest zupełnie płaska, tylko nachylona pod kątem od 5 do 20 stopni tak, by woda z dachu mogła spływać do rynien czy studzienek dachowych. Powierzchnię  płaskiego dachu można zaadaptować np. na taras lub ogród.
  • Dachy jednospadowe – inaczej pulpitowy, posiada jedną połać. Zazwyczaj stosowany w przybudówkach lub długich i wąskich budynkach, w których odległości ścian nie są większe niż 6 m.
  • Dachy dwuspadowe – mają dwie skośne połacie, położone pod tym samym kątem, mogące tworzyć poddasze użytkowe. Należy wtedy pamiętać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachu a jego izolacją.
  • Dachy naczółkowe – są niemal takie same jak dachy dwuspadowe. Jedyna różnica to ścięte narożniki połaci, zwane naczółkami. Zastosowanie tego typu dachów może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.
  • Dachy czterospadowe –to dachy kopertowe, składające się z czterech połaci, z których dwie mniejsze mają kształt trójkąta, a dwie większe, trapezu. W dachach czterospadowych skosy zmniejszają powierzchnię użytkową poddasza
  • Dachy wielospadowe – tworzone są z połaci o różnych kształtach (trójkąta, trapezu, równoległoboku), przy zachowaniu takiego samego kąta nachylenia. Taki rodzaj dachu nadaje się do budynków o dużej powierzchni i dużej ilości pomieszczeń.
  • Dachy mansardowe – mogą mieć dwie lub cztery połacie, a każda z nich jest złamana pod innym kątem. Dzięki zastosowaniu dachu mansardowego możliwe jest maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej poddasza. Przy wykonaniu takiego dachu należy pamiętać o jego szczelności, wytrzymałości i izolacyjności termicznej.

Czym można pokryć dach?

Decydując się na konkretny rodzaj pokrycia dachowego poza wyglądem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego trwałość i funkcjonalność. Dachówki betonowe są doskonałe dla dachów o spadzie między 22º – 60º. Poza tym, że są trochę mniej estetyczne, a wybór ich kolorów i wzorów jest mniejszy, wszelkie cechy dotyczące trwałości i odporności mają zbliżone do dachówek ceramicznych. Dachówka ceramiczna nadaje się do pokrycia dachów o nachyleniu powyżej 15º. To trwały i odporny na mróz oraz wszelkie warunki atmosferyczne materiał. Cechuje ją akustyczność oraz wysoka izolacyjność termiczna. Jest oferowana w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Z kolei blachodachówka , blacha falista i blacha trapezowa nadają się na dachy o kącie nachylenia minimum 9-10 stopni. Są dość lekkie, dlatego trzeba je koniecznie bardzo mocno przytwierdzić do łat. Dodatkowo wymagają dobrej izolacji. Ocynkowane i pokryte kilkoma warstwami lakieru są odporne na korozję, wodę, wilgoć, promienie słoneczne oraz na uszkodzenia spowodowane zewnętrznymi czynnikami. Poza tym dachy mogą być pokryte także strzechą, gontem drewnianym i bitumicznym oraz papą bitumiczną (dachy płaskie).