Dach jako zwieńczenie domu

Materiał partnera
2019-06-18
usługi dekarskie

Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku jest dach. Poza tym, że przykrywa budynek ima chronić go przez wpływem warunków atmosferycznych, to odgrywa również ważną rolę w jego wyglądzie, szczególnie jeśli chodzi o domy jednorodzinne. Powinien być wykonany z wysokiej jakości, trwałego i odpornego na wszelkie uszkodzenia materiału. By dobrze służył, musi być przede wszystkim solidnie i prawidłowo zamontowany. Wykonanie dachu najlepiej powierzyć sprawdzonej i doświadczonej firmie, takiej jak Centrum Dachowe FHU Dach-Projekt, która wykona go według sztuki dekarskiej.

Więźba dachowa

Projektując dach należy wziąć pod uwagę jego rozpiętość, która jest liczona od wewnętrznej strony między dłuższymi ścianami budynku. W zależności od rozpiętości są stosowane różnego rodzaju więźby dachowe. Więźba to nic innego jak drewniany stelaż, którego zadaniem jest przeniesienie obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Najprostszym typem tej konstrukcji jest więźba krokwiowa, stosowana przy rozpiętości dachu mniejszej niż 7,5 metra. Więźbę krokwiowo-jętkową stosuje się, gdy rozpiętość dachu jest między 7 a 9 metrów. To rozwiązanie stosuje się przy dachach mających duży spadek. Więźba płatwiowo-jętkowa sprawdza się przy dachach, których rozpiętość to 9-11 m., natomiast płatwiowo-kleszczowa przy rozpiętości do 12 m. są jeszcze więźby z dźwigarami, które stosuje się w budynkach o dużej dachowej powierzchni (powyżej 12 m). Nie wymagają one budowy ścian wewnętrznych i są stosowane m.in. w budowie hal przemysłowych.

Rodzaje pokryć dachowych

Wybierając rodzaj pokrycia dachowego poza wyglądem należy też kierować się jego trwałością i funkcjonalnością. Dachówka ceramiczna nadaje się do pokrycia dachów o nachyleniu powyżej 15º. Jest trwała i odporna na mróz oraz wszelkie warunki atmosferyczne. Cechuje ją akustyczność oraz wysoka izolacyjność termiczna. Jest dostępna w wielu kolorach, wzorach i kształtach. Dachówki betonowe są doskonałe dla dachów o spadzie między 22º – 60º. Poza tym, że są trochę mniej estetyczne, a wybór ich kolorów i wzorów jest mniejszy, wszelkie cechy dotyczące trwałości i odporności są zbliżone do dachówek ceramicznych. Zarówno blacha falista i trapezowa, jak też blachodachówka nadaje się na dachy o kącie nachylenia minimum 9-10 stopni. Są stosunkowo lekkie, dlatego wymagają bardzo mocnego przytwierdzenia do łat. Wymagają dobrej izolacji. Ocynkowane i pokryte kilkoma warstwami lakieru są odporne na korozję, wodę, wilgoć, promienie słoneczne oraz na uszkodzenia spowodowane zewnętrznymi czynnikami. Dachy można pokryć także strzechą, gontem drewnianym i bitumicznym oraz papą bitumiczną (dachy płaskie).  

Poza pokryciem dachowym niezwykle ważne jest także zamontowanie odpowiedniego systemu rynnowego. W ofercie Dach-Projekt oprócz więźb i pokryć dachowych, znajdują się rynny, ale także parapety PCV i aluminium. Firma zajmuje się profesjonalnie usługami dekarskimi, prowadzi hurtownię okien dachowych i obróbki blacharskie.

Opracowanie artykułu:

Tom-Dach FHU Dach-Projekt FHU Tomasz Książek

ul. Krakowska 66, 32-340 Wolbrom małopolskie
e-mail
www