Czy dostępne na rynku dachówki betonowe mogą być ciekawą alternatywą dla swoich ceramicznych odpowiedników? Pod wieloma względami z pewnością tak. Obecnie wielu inwestorów kieruje swoją uwagę właśnie w stronę tego materiału. Nowoczesne dachówki cementowe dostępne są w wielu wariantach, co sprawia, że znalezienie propozycji idealnie dostosowanej do indywidualnych potrzeb jest bardzo łatwe. Sprawdź, co jeszcze na ich temat podpowiadają dekarze z firmy Michała Janiszewskiego!

Jakie są największe zalety dachówek betonowych?

Dostępne obecnie na rynku dachówki betonowe wytwarzane są z wysokojakościowych mieszanek cementowych klasy B50. Sprawia to, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji produkt niezwykle wytrzymały. Wysoka trwałość dotyczy odporności zarówno na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, jak i długotrwałe oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy dekarskiej Michała Janiszewskiego – dachówki betonowe mają również nieco mniejszy współczynnik nasiąkliwości od swoich ceramicznych odpowiedników.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie są one tak podatne na efekt przemarzania, a to w polskim klimacie bardzo istotne. Za zakupem dachówki betonowej przemawiają też kwestie ekonomiczne. Konieczne do poniesienia wydatki, biorąc pod uwagę zakup wszystkich niezbędnych elementów, są o około 35% niższe niż w przypadku ceramiki. To zatem doskonała propozycja dla inwestorów, którzy szukają skutecznego i sprawdzonego sposobu na obniżenie kosztów budowy wymarzonego domu.

Montaż dachówek betonowych

Z technicznego punktu widzenia montaż dachówek betonowych nie różni się znacząco od procesu instalacji na dachu elementów ceramicznych. W ich przypadku także należy wykorzystać warstwę wstępnego krycia oraz stelaż z łat oraz kontrłat drewnianych. Jedyną znaczącą różnicę stanowi fakt, że tzw. cementówki nie są wyposażone w uszczelniający zamek górny. Ich przypięcie do łat może odbyć się zatem wyłącznie na zamku bocznym. Wbrew często spotykanej opinii dachówki betonowe nie są cięższe od swoich ceramicznych odpowiedników. Waga obu rodzajów pokryć wynosi bowiem od około 40 do 60 kg/m2. Inwestorzy nie muszą zatem przejmować się koniecznością zakupu więźby o zwiększonych przekrojach.

Jeżeli chodzi o wykonawstwo, to realizację prac warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy zadbają o to, aby roboty dekarskie zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Fachowcy z firmy dekarskiej Michała Janiszewskiego oferują nie tylko atrakcyjne ceny, ale także indywidualne podejście do każdego zlecenia. Zapewniają też szeroko zakrojone doradztwo techniczne i dotrzymują wcześniej ustalonych terminów.