Dachówka ceramiczna czy blaszana? Co wybrać?

Materiał partnera
2019-09-03

Planując budowę domu, wiele uwagi poświęcamy wyborowi pokrycia dachowego. Nie możemy po prostu wybrać materiału, który nam się podoba, ponieważ jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie nieodpowiednie dla naszego projektu, musimy liczyć się z większymi niż to konieczne kosztami lub też całkowitą niemożnością realizacji. W poniższym artykule porównujemy dwa najpopularniejsze pokrycia dachowe: blachodachówkę i dachówkę ceramiczną.

Blachodachówka – lekka i nowoczesna

Ten rodzaj pokrycia dachowego doskonale sprawdza się na dachach różnego typu. Blachodachówka ma kształty, które wyraźnie przywodzą na myśl tradycyjne dachówki. Jest zatem połączeniem wytrzymałości i funkcjonalności, walorów estetycznych oraz atrakcyjnej ceny. Bezpieczeństwo użytkowania okrycia dachowego zapewnione jest przez precyzję wykonania oraz wysoką jakość blachodachówki.

Należy ona do najlżejszych materiałów spośród powszechnie wykorzystywanych pokryć dachowych, dzięki czemu jej montaż również należy do najszybszych. Na uwagę zasługuje tu fakt, że blachodachówka produkowana jest w arkuszach różnej długości, a czasem też w panelach, co pozwala maksymalnie zmniejszyć ilość odpadów i wykorzystać dokładnie tyle materiału, ile potrzebujemy do pokrycia naszego dachu.

Gwarancję poprawnego wykonania, a zatem też wytrzymałości powstałego dachu, uzyskamy, powierzając to zadanie doświadczonej firmie dekarskiej. Warto wybrać przedsiębiorstwo takie jak Tom-Bud, które zajmie się budową dachu od początku do końca – od wzniesienia całej konstrukcji po położenie pokrycia z blachodachówki. Przed wyborem wykonawcy zwróćmy też uwagę na to, czy prowadzi on sprzedaż materiałów, które zostaną wykorzystane podczas realizacji, czy musimy zająć się tym we własnym zakresie.

Dachówka ceramiczna – tradycyjna i stylowa

To rozwiązanie znane i stosowane na szeroką skalę od wieków, a nadal cieszą się dużą popularnością. Powodem tego są wysokie walory estetyczne, jakie cechują ten materiał. Ponadto ma ona uniwersalne zastosowanie – doskonale prezentuje się na dachach spadzistych domów zabytkowych i nowych; w stylu tradycyjnym i nowoczesnym.

Atuty dachówki ceramicznej obejmują również ekologiczny charakter materiału, co ma obecnie ogromne znaczenie również w budownictwie. Pokrycie to jest odporne na czynniki atmosferyczne i zapewnia trwałość na lata, co w przypadku dachu jest niezwykle istotne, ponieważ jego konstrukcja jest inwestycją na długi czas.

Pamiętać jednak musimy o wadze materiału. Dachówka ceramiczna jest cięższa od innych rozwiązań, w tym blachodachówki i z tego powodu może być położone jedynie na odpowiednio wytrzymałym dachu. Decyzję o wyborze dachu z dachówki ceramicznej powinniśmy zatem skonsultować z projektantem naszego domu oraz dekarzem, któremu powierzyliśmy jego wykonanie. Materiał ten jest też droższy niż inne pokrycia.

Oba omawiane tu rozwiązania mają swoje zalety i właściwie położone, będą skutecznie pełnić swoją funkcję. Wybór zatem jest uzależniony od naszych indywidualnych oczekiwań względem pokrycia oraz możliwości finansowych.

Opracowanie artykułu:

Tom-Bud Ciesielstwo dekarstwo budowa domów

ul. Szelburg-Zarembiny 4/29, 85-792 Bydgoszcz kujawsko-pomorskie
e-mail
www
telefon