Dachówka ceramiczna od wielu już lat jest najczęściej wybieranym przez inwestorów rodzajem pokrycia dachowego. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim doskonałej jakości oraz uniwersalności zastosowania. Dachówki ceramiczne występują nie tylko w bardzo rozbudowanej gamie, jeśli chodzi o kolorystykę. Współcześni producenci zapewniają klientom również bardzo szeroki wybór jej kształtów. O czym konkretnie mowa i czym sugerować się podczas jej wyboru?

Dachówka ceramiczna – rozwiązania klasyczne

Dachówką ceramiczną, którą najczęściej zaobserwować można na dachach domów jednorodzinnych, jest tzw. holenderka płaska. Czym się charakteryzuje? Nazywana jest również dachówka falistą, ponieważ tuż za elementem płaskim, wznosi się charakterystyczna fala. W zależności od konkretnego modelu może mieć ona różną wysokość. Warto o tym pamiętać, ponieważ to, co klienci widzą na ekspozytorach jako pojedyncze sztuki, zazwyczaj wygląda nieco inaczej jako całość pokrycia. Holenderka płaska doskonale wygląda na wszystkich dachach zarówno kopertowych, jak i dwuspadowych. Cechuje się także doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Do bardzo klasycznych rozwiązań, jeżeli chodzi o pokrycia dachowe, należy dachówka karpiówka. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście kształtowi, który do złudzenia przypomina rybią łuskę.

Karpiówkę można układać w sposób nieco nowocześniejszy w tzw. łuskę oraz w sposób klasyczny, czyli w koronkę. Ze względu na małe gabaryty dachówki jest to zazwyczaj proces bardzo czasochłonny, choć zdecydowanie warty swojego efektu. Aby mieć pewność, że pokrycie dachowe prezentowało się będzie tak, jak na projektowych wizualizacjach, warto zlecić wykonawstwo najlepszym dekarzom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Pomorska Perła Budowlana, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom kompleksowe wsparcie w zakresie układania pokryć dachowych. Co jeszcze warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych?

Nowoczesne dachówki ceramiczne

Nie da się nie zauważyć, iż wiele współcześnie wznoszonych budynków reprezentuje sobą wyznaczniki architektury nowoczesnej. Aby pokrycie dachowe mogło być idealnie dopasowane do ogólnej koncepcji architektonicznej, warto zwrócić uwagę na równie nowoczesne dachówki. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o najpopularniejszych od przynajmniej 3 lat dachówkach płaskich, które przyciągają oko swoją prostą i elegancką formą. W ich przypadku zdecydowanie nie warto oszczędzać i wybierać produktów z najniższej półki. Dlaczego? Otóż dlatego, że ze względu na proces produkcji, a co za tym idzie wypału w temperaturach oscylujących w granicach 1200 stopni Celsjusza, w piecu zawsze następuje skurcz materiału, którego nie da się precyzyjnie obliczyć.

Dachówki płaskie z najwyższej półki wypalane są w kasetach pojedynczych, a nie zbiorczych, co pozwala znacznie zredukować ten efekt. Coraz częściej spotkać można się z dachówkami płaskimi, które mają zaokrągloną krawędź dolną, co sprzyja ostatecznemu odbiorowi estetycznemu. Zarówno specjaliści, jak i najlepsi dekarze, zalecają układanie dachówek na tzw. mijankę, czyli z zastosowaniem dachówek połówkowych lub skrajnych połówkowych – w zależności od systemu. Fani oryginalnych rozwiązań mogą skorzystać również z oferty na dachówki w kształcie smoczej łuski takiej jak Braas Smaragd. Niemniej jednak będzie to rozwiązanie odczuwalnie droższe.