Pokrycia dachowe dzielą się na dachówki ceramiczne, betonowe oraz blachodachówki, czyli blachy. Wszystkie cechują się wysokiej jakości wykonaniem, trwałością i solidnością. Nadają się do różnie uformowanych zadaszeń. Różnią się ceną, właściwościami oraz izolacją akustyczną i termiczną. Jakie wobec tego są różnice między dachówkami a blachami? Czym się cechują? Sprawdzamy!

Właściwości dachówki i blachodachówki

Przed zdecydowaniem się na jakikolwiek rodzaj wykończenia dachów dobrze jest się zapoznać z podstawowymi cechami najpopularniejszych systemów. Blachodachówka jest odporna na wilgoć. Sprawia, że nie przedostaje się do niej woda i nie zniekształca się pod jej wpływem. Mają właściwości antykorozyjne, co sprawia, że pozwalają na długotrwałe użytkowanie. Są wytrzymałe na uszkodzenia czy zarysowania. Pokrywająca je warstwa odpowiada za trzymanie się farby odpowiedzialnej za kolor. Umożliwia to zastosowanie warstwy ochronnej ze sztucznego tworzywa (poliestru lub plastizolu). Pokryte żywicą rodzaje z posypką są dodatkowo zabezpieczone przed pleśnią.

Z kolei dachówki ceramiczne są odporne i twarde, a przy tym nie są podatne na gięcie się i łamanie. Dachówki karpiówki na przykład są cienkie i chociaż nie są odporne na wilgoć, nie wpływa to na ich szczelność. Pokryte dodatkową powłoką są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy mchem. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe starczają na długi czas.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dachówki lub blachy?

Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy dachówką płaską czy blachą, warto oprócz ukształtowania dachu zwrócić uwagę na:

  • Gramaturę. Dachówki ceramiczne są najcięższe. Ich ciężar wynosi ponad 70 kilogramów. Cementowe są lżejsze, bo ich masa wynosi maksymalnie 50 kilogramów. Do najlżejszych należą blachodachówki. W zależności od tego, czy rdzeń został wykonany z aluminium bądź stali oraz zawartości posypki, ich gramatura może sięgać rozmiarów od 2 do 6 kilogramów. Z jednej strony lekkość materiału nie wpływa na obciążenie więźby dachowej, ale z drugiej nie tłumi dźwięków
  • Wymiary części pokryciowych – w przypadku wykończeń ceramicznych  ich standardowy rozmiar wynosi 18 x 34 centymetry. Wykończenia cementowe osiągają wymiary 33 x 42 centymetry. Natomiast blachodachówki stanowią arkusze, których długość osiąga 6 metrów.

Ile kosztują pokrycia dachowe?

Szukając najlepszego pokrycia na dach, warto zwrócić uwagę na cenniki w różnych punktach sprzedaży. Należy się przy tym liczyć z kosztem robocizny (montażu). Blachodachówka powlekana to koszt 20-100 złotych za metr kwadratowy. Zwykle suma za 1 metr kwadratowy wynosi około 30-50 złotych. Droższe od nich są rodzaje z posypką. Warto zwrócić uwagę na cenę i wykorzystany materiał. Zbyt niski koszt może bowiem świadczyć o niewłaściwym wykonaniu. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, jak liczona jest cena. Czy za całkowitą szerokość arkusza? A może za efektywną szerokość krycia (liczoną w metrach kwadratowych)?

W przypadku ceny dachówek ceramicznych zwykle proponowana jest wycena w zależności od projektu zadaszenia. W przypadku pokrycia dachowego, jakim jest dachówka, wykończenie nią dachu kiedyś uważano za drogie. Są jednak zróżnicowane cenowo i zależą od takich czynników jak:

  • Producenta
  • Rodzaju – modelu
  • Wykończenia – powierzchni
  • Kolorystyki

Najtańsze modele to koszt od 30 do 40 złotych za metr kwadratowy. Wykonane na zamówienie (ręcznie) kosztują już 220 złotych. Opłaca się jednak skonsultować ze specjalistą.