Dachy z eternitu – jak poważny to problem?

Materiał partnera
2020-02-17

Nie od dziś wiemy, że azbest jest materiałem szkodliwym dla naszego zdrowia. Problem w tym, że nie wiedziano o tym jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy stał się on podstawowym elementem wykorzystywanym do budowy domów. W efekcie dzisiaj stanowi poważny problem. Jak poważny? Sprawdziliśmy.

14,5 mln ton azbestu wciąż zalega na naszych dachach

Azbest charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie, elastycznością oraz odpornością na działanie czynników chemicznych i fizycznych. Z tego powodu przez długi czas uchodził za materiał niemal stworzony dla branży budowlanej. To z kolei doprowadziło do jego stosowania na bardzo szeroką skalę.

Pierwsze badania dotyczące szkodliwości tego materiału pojawiły się już na początku XX wieku, ale dopiero w latach 90. zaczęto wdrażać przepisy zabraniające jego stosowania. W Polsce doszło do tego w 1997 roku. Wtedy było już jednak za późno. Dachy z eternitu zdążyły stać się tym, czym dzisiaj jest blachodachówka.

Fala zachorowań na raka wśród ratowników z 11 września

Azbest jest cichym zabójcą. Jest to materiał składający się z włókien, które wnikają do naszego organizmu. Jeśli rzęskom w górnych drogach oddechowych uda się je zatrzymać, mamy szczęście. Jeśli nie, prawdopodobnie przedostaną się do dolnych dróg oddechowych i wnikną w płuca. Będą tam tak długo drażnić ich komórki, aż wywołają nowotwór.

Przedstawiciel firmy budowlanej Milewski przypomina, że rak płuc jest uznawany za chorobę zawodową osób, które na co dzień stykają się z azbestem.

Jakiś czas temu głośna była sprawa ratowników z 11 września, którzy masowo zaczęli chorować na raka. Nie jest tajemnicą, że na początku lat 70., kiedy powstawały wieże World Trade Center, azbest był popularnym materiałem budowlanym. W momencie ich zawalenia powstało ogromne zagrożenie dla ludzi, którzy przebywali i pracowali w okolicy, często przez wiele miesięcy. W 2014 roku New York Post podał, że zachorowało ponad 2500 osób, a zachorowanie kolejnych to tylko kwestia czasu.

Eternit trzeba usunąć do 2032 roku

Natychmiastowe usunięcie eternitu z polskich dachów było niemożliwe ze względów finansowych. Szacowany koszt takiej operacji to około 40 miliardów złotych. Dlatego w 2002 roku wprowadzono 30-letni program, w ramach którego pokrycia dachowe zawierające azbest muszą zniknąć do 2032 roku.

Usuwanie eternitu z dachów to poważna sprawa. Trzeba pamiętać, że powinni się tym zająć profesjonaliści. Chodzi o firmy budowlane, które mają specjalne zezwolenia na prowadzenie takich prac. Mają oni świadomość, jak taka operacja powinna przebiegać i wiedzą jak na takie okoliczności najlepiej zabezpieczyć samych siebie.

Opracowanie artykułu:

Zakład remontowo - budowlany Milewski

ul. Władysława Łokietka 24/54, 11-400 Kętrzyn warmińsko-mazurskie
e-mail
www
telefon