Komin jest bardzo ważnym elementem domu - spełnia funkcje wentylacyjne i służy do usuwania dymu ze spalania na zewnątrz, dlatego drożność przewodów kominowych ma tak wielkie znaczenie. Okresowe kontrole kominów oraz ich czyszczenie powinny być wykonywane regularnie nie tylko ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale są po prostu wymagane przepisami prawa. Dowiedz się więcej o przebiegu procedury oraz tym, jak często należy ją przeprowadzać.

Regularność przeglądów

Jak już wspominaliśmy regularne czyszczenie i przeglądy komina są narzucone nam przez przepisy prawne. Taki obowiązek został wprowadzony w 1994 roku. Przepisy nakazują przeprowadzenie przeglądu raz do roku, w budynkach mieszkalnych poniżej 2000 m2 i dwa razy do roku w budynkach, których powierzchnia wynosi ponad 2000 m2. Powinno się to robić odpowiednio do 31 maja i do 30 listopada. Nie wywiązanie się z tej powinności może nas kosztować nawet 500 złotych grzywny.

Najlepiej przekazać to zadanie odpowiedniemu specjaliście, czyli doświadczonemu kominiarzowi, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich i ma odpowiednie kwalifikacje. Taka osoba dokona dokładnego sprawdzenia oraz podejmie się ewentualnego udrażniania instalacji. Ważną kwestią jest fakt, że jeżeli dojdzie do wypadku, a właściciel lub zarządca budynku nie będzie w stanie przedstawić zaświadczenia o przeprowadzonym w odpowiednim czasie przeglądzie, firma ubezpieczeniowa nie wypłaci mu odszkodowania.

Przebieg przeglądu – czyli co kontroluje kominiarz

Mogłoby się wydawać, że praca kominiarza kończy się na zajrzeniu w głąb komina. Nic bardziej mylnego! To o wiele bardziej skomplikowany proces. Na początku przeprowadza się badanie techniczne przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Następnie kontroluje drożność i bieg poszczególnych kanałów wraz z ich szczelnością, a także weryfikuje się jakość podłączeń przewodów do lokali. Dopiero na sam koniec, korzystając z odpowiedniego sprzętu, fachowiec przystępuje do przeczyszczenia i udrożnienia przewodów kominowych. Po zakończeniu kontroli powinniśmy otrzymać specjalny protokół wykonanych działań oraz zaświadczenie potwierdzające wykonanie prac.

Jak wybrać dobrego kominiarza?

Każdy z nas ma możliwość weryfikowania specjalisty, którego prosimy o pomoc. Możemy między innymi sprawdzić informacje na jego temat w rejestrze opublikowanym na stronie Korporacji Kominiarzy Polskich, a dodatkowo skontrolować czy posiada on dyplom mistrzowski i sprawdzić jego autentyczność.

Bezpieczeństwo powinno być dla nas kwestią priorytetową, dlatego najlepiej zdecydować się na przegląd wykonany przez wykwalifikowane firmy jak Zakład Usług Kominiarskich Mistrz Kominiarski Mariusz Jaskólski, która od 20 lat świadczy kompleksowe usługi kominiarskie. Pamiętajmy, że może to mieć istotny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także życie.