Dekarz, czyli ekspert od dachów. Czym się zajmuje?

Materiał partnera
2019-09-13
Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, nie tylko finansowe ale także organizacyjne, ze względu na odpowiednią kolejność wykonywanych prac i terminowe umawianie fachowców. Jednym z nich jest dekarz, który wraz z murarzem tworzą duet najważniejszych osób niezbędnych we wstępnych etapach spełniania marzenia o posiadaniu własnego domu. W tym przypadku stwierdzenie „dach nad głową” nabiera przede wszystkim dosłownego znaczenia. Na czym polega praca dekarza? Jakie usługi świadczą kompleksowe firmy dekarskie?

Symbol ochrony domu

Wykonanie dachu to zwieńczenie  etapu zwanego przez fachowców stanem surowym. To swego rodzaju symbol, który sprawia, że przysłowiowe stwierdzenie „dach nad głową” nabiera sensu. Dzięki niemu nowo powstający budynek zaczyna wyglądać jak wymarzony dom. Wznoszenie konstrukcji dachowej to bardzo skomplikowany i wielostopniowy proces. Można go podzielić na trzy zasadnicze części: konstrukcja nośna, podkład i poszycie dachowe.  Rzemieślnikiem odpowiedzialnym za trzeci, ostatni etap prac jest dekarz. Być może nazwa profesji brzmi dość archaicznie, jednakże współczesne usługi dekarskie, np. świadczone przez zakład dekarski Marka Adamczyka,  niczym nie przypominają tych z minionych lat. W jego rękach leży wykonanie powłoki bezpośrednio chroniącej budynek przed działaniem czynników zewnętrznych, głównie związanych z warunkami atmosferycznymi. Ale to nie wszystko. W nowoczesnym budownictwie dach staje się integralną częścią domu. Poddasze bowiem skrywa urokliwe sypialnie i łazienki, a także przestrzeń magazynową, pozwalającą na utrzymanie porządku w domu i na posesji. Praca dekarza wymaga od niego znajomości wielu technologii, sposobów kładzenia, specyfiki produktów używanych do pokrycia dachów, z uwzględnieniem funkcji termicznej, hydroizolacji oraz ochrony dźwiękowej.

Montaż, konserwacja, remont

Dach to nie tylko wybór materiału, kończącego prace dekarskie, wśród których bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się blachodachówka, dachówka ceramiczna czy cementowa. Nieodłącznym uzupełnieniem konstrukcji dachowej są również elementy odprowadzające wodę z powierzchni dachu, czyli rynny, rury spustowe, których montażem również zajmuje się dekarz. Do jego zadań należy poprawne wykonanie podkładu pod poszycia dachowe, montaż okien dachowych, wyłazów i świetlików. Co więcej, w dzisiejszych czasach, wzrost popularności odnotowują innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem energii odnawialnej montowane na dachach, czyli panele solarne lub instalacja fotowoltaiczna. Dlatego tak istotną kwestią w zawodzie dekarza jest stałe podnoszenie swoich kwalifikacji i poszerzanie wiedzy. Dekarz powinien być nie tylko profesjonalnym fachowcem, ale także dobrym doradcą, który pomoże inwestorom dobrać odpowiednie metody i materiały spełniające ich oczekiwania. Zakład dekarski Marka Adamczyka zajmuje się remontami czy wymianą istniejących już poszyć dachowych, a także świadczy usługi związane z ich renowacją, np. na obiektach zabytkowych. 

Opracowanie artykułu: