Zrównoważone zarządzanie wodami powierzchniowymi to obecnie bardzo ważna kwestia dla nas wszystkich. Postępująca od lat urbanizacja istotnie wpływa bowiem na proces cyrkulacji wody w środowisku. Na wsi, terenach słabo zurbanizowanych połowa opadów wsiąka w grunt, a jedynie dziesięć procent zostaje na powierzchni. W miastach proporcje te są odwrócone; zaledwie piętnaście procent wody opadowej przenika do podłoża, a ponad połowa pozostaje na powierzchni.

Gospodarowanie wodą deszczową

Zarządzanie wodą deszczową w obrębie naszego domu powinno obejmować przede wszystkim jej zbieranie. W tym celu niezbędne jest zaprojektowanie i zainstalowanie na terenie działki systemu odwodnień. Korzystać będziemy z niego zawsze w przypadku powierzchni utwardzonych, które uniemożliwiają naturalne wsiąkanie wody do gruntu. Wśród takich wymienić należy powierzchnie asfaltowe i betonowe, a także kostkę brukową. Gromadząca się na nich pod wpływem ulewnych deszczów czy topniejących śniegów woda może prowadzić do zniszczenia budynków oraz dróg. Odwodnienia liniowe pozwalają skutecznie chronić je przed negatywnym działaniem wilgoci.

Druga kwestia gospodarowania wodą opadową dotyczy jej magazynowania i uwalniania. Taki system wykorzystamy w sytuacji, gdy nie mamy możliwości podłączenia odpływu do kanalizacji deszczowej lub możliwość ta jest ograniczona. Rozwiązania służące regulowaniu i rozsączaniu wody powierzchniowej sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy tę wodę ponownie wykorzystać. Poważnym problemem w ostatnim czasie stała się pojemność kanalizacji deszczowej, która przystosowana jest do odprowadzania niewielkiej ilości ścieków opadowych. Coraz częstsze opady nawalne sprawiają, że kanalizacja nie jest wystarczająco wydajna, dlatego też na popularności zyskują alternatywne rozwiązania.

Funkcjonalne odwodnienie liniowe

Podczas planowania instalacji systemu zbierania wody deszczowej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Projekt powinien zostać oparty na obliczeniach hydraulicznych dla całego obszaru, z jakiego woda będzie spływać. Ponadto musimy zdefiniować klasę obciążenia zgodną z miejscem, w jakim odwodnienie zostanie zastosowane. Zwróćmy też uwagę na gwarancję bezpieczeństwa systemu oraz jego zgodność z normą PN-EN 1433. W doborze odpowiedniego rozwiązania pomóc nam mogą specjaliści z firmy EKO – JUPITER – UNUS. Wyróżnić możemy przy tym kilka klas bezpieczeństwa:

  •  A 15 – powierzchnie komunikacyjne dla pieszych i rowerzystów lub porównywalne;
  • B 125 – chodniki, miejsca ruchu pieszych i im porównywalne, powierzchnie parkingowe lub zatoki dla aut osobowych;
  • C 250 – obszary w pobliżu ścieków przykrawężnikowych ulic, chodników i poboczy dróg;
  • D 400 – jezdnie ulic, ciągi piesze, parkingi i im równoważne utwardzone powierzchnie komunikacyjne, pobocza autostrad;
  • E 600 – powierzchnie komunikacyjne niepubliczne narażone na szczególnie duże obciążenia kołowe;
  • F 900 – powierzchnie specjalne (np. drogi kołowania, płaszczyzny postojowe samolotów).

Wśród przykładowych zastosowań wymienić możemy zatem nie tylko domy jednorodzinne, ale również obiekty przemysłowe i sportowe, garaże wielostanowiskowe, hotele i centra handlowe, stacje benzynowe, porty oraz lotniska. Obok dostosowania systemu do przewidywanych obciążeń istotna jest również budowa samego odwodnienia. Aby było funkcjonalne, korytka muszą mieć zachowany spadek w kierunku ciągu odwadniającego. Od tego zależy maksymalna szerokość powierzchni, z jakiej może być odprowadzana woda. Wśród dostępnych rozwiązań możemy wymienić kanał ze spadkiem lustra wody, kanał ze spadkiem dna korytek 0,5% oraz kanał schodkowy z kaskadami.