Badanie gruntu jest konieczne, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Należy je zlecić na samym początku inwestycji, aby określić, czy budowa będzie w ogóle możliwa. I choć przebieg badania nie jest skomplikowany, nie zawsze wyniki satysfakcjonują inwestora. Dlaczego badanie gruntu jest konieczne?

W jakiej sytuacji wykonuje się je już po zakończeniu budowy?

Skąd konieczność?

Badanie gruntu jest wykonywane przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. O badaniu gruntu warto pomyśleć już podczas kupowania działki, gdyż nie każda działka będzie spełniać oczekiwane przez nas dobre warunki gruntowe, które umożliwią nam jej zagospodarowanie. W przypadku niektórych rodzajów gruntu (torfy, bagna, tereny podmokłe, nasypy) posadowienie domu jednorodzinnego będzie znacznie utrudnione, co za tym idzie kosztowne. Badanie gruntu to jedyne rzetelne źródło informacji na jego temat. Nie warto ufać sprzedawcy nieruchomości, jeśli nie posiada on dokumentacji sporządzonej przez profesjonalną firmę. Jedną z polecanych firm geotechnicznych jest GeoGT, która zajmuje się kompleksową obsługą inwestycji – zarówno domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, budynków przemysłowych oraz infrastruktury.

Badanie zwykle wykonuje się na początku procesu inwestycyjnego w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Istnieją jednak przypadki, kiedy badania geotechniczne zleca się nawet wiele lat po wybudowaniu obiektu. Ma to miejsce między innymi wtedy, kiedy w budynku pojawia się wilgoć lub są zalewane jego piwnice. Często niewłaściwy grunt prowadzi do pękania ścian i osłabienia całej konstrukcji. W takim przypadku badanie geotechniczne ma na celu zdiagnozowanie przyczyny problemów, a wtedy łatwiej będzie ją wyeliminować.

Przebieg badania

Podstawowe badania geotechniczne przebiegają w czterech następujących po sobie etapach:

  1. Zlecenie badań – należy wybrać firmę, która ma odpowiedni sprzęt i uprawnienia do ich wykonywania oraz sporządzania opinii. Wymagana jest lub mapa zasadnicza danej działki lub mapa do celów projektowych
  2. Projekt badań – zakres badania gruntu musi być dobrany do planowanej inwestycji.
  3. Prace w terenie – polegają na odwiertach oraz pobraniu próbek, które następnie są przekazywane do laboratorium.
  4. Opracowanie wyników – są one przedstawiane w postaci dokumentów, takich jak opinia geotechniczna, dokumentacja badań podłoża gruntowego, dokumentacja geologiczno-inżynierska.

Firmy geotechniczne oferują również dodatkowe usługi, które są niezbędne lub przydatne podczas prac wykonawczych. Przykładem może być odbiór wykopu lub nadzór geotechniczny nad budowanym obiektem. Jeśli dany grunt wyklucza wybudowanie domu jednorodzinnego, można poprawić jego jakość np. poprzez osuszenie, zagęszczenie lub wymianę gruntu.