Osoby, które stoją przed koniecznością wymiany okien, mają trudny orzech do zgryzienia. Współczesny rynek oferuje niedrogie okna plastikowe, długowieczne okna drewniane oraz okna aluminiowe, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Na temat aluminiowej stolarki okiennej krąży wiele mitów. Dziś skutecznie się z nimi rozprawimy!

Zalety okien aluminiowych

Okna aluminiowe najczęściej montowane są w nowoczesnych biurowcach i obiektach użyteczności publicznej. Prywatni klienci znacznie częściej decydują się na zakup modeli plastikowych lub drewnianych, a szkoda, bo okna aluminiowe znakomicie podkreślą charakter domu zaprojektowanego w stylu modernistycznym, industrialnym czy takiego z dużą ilością przeszkleń. Aluminiowa stolarka okienna ma wiele zalet. Wyróżnia się lekkością, za co odpowiedzialne są stopy aluminium wykorzystywane do produkcji ram i profili. Ponadto okna aluminiowe wykazują wysoką odporność na odkształcenia spowodowane np. wysoką temperaturą. Nie wymagają też uciążliwej konserwacji, jak ma to miejsce w przypadku stolarki drewnianej. Wystarczy raz na jakiś czas skontrolować stan okuć, by przez lata cieszyć się niezawodną pracą aluminiowych okien. Poza tym – łatwo utrzymać je w czystości. Modele aluminiowe wyróżniają się też estetycznym wyglądem. Okna dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Można nadać im dowolny odcień z palety RAL, a nawet wykończyć w sposób do złudzenia przypominający drewno.

Czy okna aluminiowe są „zimne”?

Bardzo często można usłyszeć, że okna aluminiowe sprzyjają szybszemu wychładzaniu się pomieszczeń, zaniżając tym samym komfort termiczny domowników. Nie jest to stwierdzenie prawdziwe w kontekście obecnie produkowanych okien. Jak przekonuje specjalista z firmy Craft – nowoczesne okna aluminiowe zapewniają bardzo dobrą izolację przed zimnem i hałasem. Pomaga im w tym skrupulatnie zaprojektowana konstrukcja oraz obecność przekładek izolacyjnych wewnątrz profili. Renomowani producenci aluminiowej stolarki okiennej mają w swojej ofercie wyroby certyfikowane, które można z powodzeniem wykorzystać w budownictwie pasywnym. To najlepiej dowodzi ich jakości. Czy okna aluminiowe mają jakieś wady? Dla niektórych inwestorów minusem może być cena, jednak jest to kwestia subiektywna. Aluminiowa stolarka okienna o dobrej izolacyjności cieplnej to obecnie jedno z najdroższych rozwiązań na rynku. Trzeba też dodać, że uszkodzone okno aluminiowe trudno naprawić. Zwykle należy wymienić je na nowe. To również można zaliczyć do wad.