Dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazem?

Materiał partnera
2019-08-07
ogrzewanie gazowe

Obecnie, w dobie coraz większej świadomości i dbałości o środowisko naturalne, wielu inwestorów staje przed koniecznością wyboru nowego źródła ciepła – ekologicznego, wygodnego i zarazem ekonomicznego. Ogrzewanie gazem może sprostać wszystkim trzem warunkom, jeżeli modernizacja zostanie wykonana prawidłowo.

Komu zlecić montaż kotła?

Wymiana kotła centralnego ogrzewania nie sprowadza się tylko do montażu urządzenia. Zwykle potrzebna jest przebudowa kotłowni, a czasem całej instalacji. Warto powierzyć to zadanie fachowcom, gdyż zarówno dobór odpowiednich urządzeń jak i sposób wykonania całej instalacji ma wpływ na końcowy efekt ekologiczny i ekonomiczny.

W przypadku przebudowy instalacji gazowej wymagane jest sporządzenie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę.

Firma P.P.H.U. Stopa Instal świadczy kompleksowe usługi w zakresie wymiany kotłów wszystkich typów od projektu - poprzez uzyskanie pozwolenia na budowę - aż do realizacji inwestycji. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej, w specjalności sanitarnej oraz wiedzę w zakresie budownictwa energooszczędnego i termomodernizacji budynków, co pozwala zadbać, aby eksploatowanie kotła gazowego przyniosło zarówno wygodę jak i zamierzony efekt ekonomiczny przedsięwzięcia.

Czy można zaoszczędzić, wymieniając stary kocioł na kocioł gazowy?

 Wielu inwestorów obawia się wysokich rachunków za gaz, jednakże właściwy dobór i instalacja urządzeń w połączeniu z przeprowadzonymi pracami termomodernizacyjnymi (jeśli dom takich wymaga) pozwoli uzyskać oszczędności. Jak zmniejszyć rachunki za gaz?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy możemy ograniczyć ucieczkę ciepła z domu. Źródłem strat mogą być stare okna lub drzwi zewnętrzne. Ich wymiana na energooszczędne spowoduje, że zmniejszy się współczynnik przenikania ciepła. W efekcie temperatura w naszym domu nie będzie się tak szybko obniżała, a co za tym idzie – zmniejszy się częstotliwość załączania się kotła gazowego = zmniejszy się zużycie gazu.

Kolejnym etapem jest termomodernizacja przegród zewnętrznych budynku. W domach istniejących (zwłaszcza tych z ubiegłego wieku, jeśli nie były w odpowiedni sposób docieplone) należy sprawdzić, czy są straty ciepła przez ściany, stropy, dach, podłogę na gruncie. W niedocieplonych domach mogą istnieć mostki termiczne, czyli miejsca o obniżonym oporze termicznym, przez które również ucieka ciepło z budynku. Warto je zlokalizować, aby móc wyeliminować ten problem w procesie termomodernizacji. Firma P.P.H.U. Stopa Instal oferuje usługi w zakresie lokalizacji mostków termicznych przy użyciu nowoczesnej kamery termowizyjnej.

Na zmniejszenie rachunków za gaz w ogromnym stopniu wpływa system sterowania ogrzewaniem. Nowoczesne sterowniki pozwalają na precyzyjne ustawienia temperatur powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb użytkowników. Warto ustawić nieco niższe temperatury na czas nieobecności domowników oraz na noc. Istnieje także możliwość rozróżnienia ustawień na poszczególne dni tygodnia.

Nowoczesne kotły gazowe mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie na gaz, niż te sprzed kilkunastu lat, które rzeczywiście pobierały ogromne ilości gazu, co przy niedocieplonych domach oraz nieszczelnych oknach generowało bardzo wysokie opłaty. Obecnie ogrzewanie gazowe wcale nie musi być droższe od ogrzewania węglem, a dodatkowo posiada szereg zalet: wygoda, czystość, brak konieczności składowania opału, oszczędność miejsca w domu.

Gdy nie ma dostępu do gazu ziemnego

Brak dostępu do gazu ziemnego nie eliminuje możliwości ogrzewania gazem, gdyż w takiej sytuacji można wykorzystać gaz płynny z własnego lub dzierżawionego zbiornika gazu. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy planowana jest budowa sieci gazowej w okolicy.

Opracowanie artykułu:

Stopa-Instal Instalacje Co Wod-Kan i Gaz Grzegorz Stopa

ul. Korczaka 2, 89-500 Tuchola kujawsko-pomorskie
e-mail