Piece kaflowe to coś więcej niż relikty dawnych czasów. Współcześni projektanci, doceniając ich unikalne walory aranżacyjne, coraz częściej zachęcają inwestorów do odrestaurowania pieców i uczynienia z nich centralnego elementu wystroju wnętrza. Wzbogacone o efektowne kafle ceramiczne nie tylko nadają wnętrzom unikalnego charakteru, ale stanowią świetne źródło ciepła. To inwestycja, która naprawdę się opłaca.

Kafle do pieca – co powinieneś wiedzieć?

Głównym materiałem konstrukcyjnym pieców kaflowych jest ceramika pokryta szkliwem. Kafle ceramiczne muszą być nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale też odporne na działanie wysokich temperatur. W ofercie profesjonalnych kaflarni, takich jak Kafel-Art, znajduje się wiele typów kafli, które mogą być stosowane zarówno do nowoczesnych wkładów grzewczych, jak i tradycyjnych pieców. Gładkie, wielkoformatowe czy okrągłe – różnorodność wzorów, kształtów i rozmiarów, daje możliwość restauracji pieca wedle własnych upodobań.

Czy warto zdecydować się na budowę pieca?

Piec kaflowy, wykonany z dobrej jakości materiałów, jest nie tylko efektowny, ale ma zdolność do długotrwałego magazynowania ciepła. W odróżnieniu od standardowych grzejników metalowych, jonizujących powietrze dodatnio, piec dostarcza ciepło porównywalne do promieniowania słonecznego. Decydując się na tę metodę ogrzewania, możemy mieć pewność, że docieplamy wnętrza w najzdrowszy i najbardziej ekologiczny sposób (piece są energooszczędne).

Od czego zacząć budowę pieca kaflowego?

Budowa pieca kaflowego wymaga odpowiednich kwalifikacji – jedynie doświadczony zdun może podjąć się realizacji tego przedsięwzięcia. Decyzja o postawieniu pieca powinna zapaść jeszcze na etapie projektowania nieruchomości, aby specjalista mógł rozeznać się ze schematem przebiegu instalacji i ustalić dogodną lokalizację pieca.
W większości przypadków piece kaflowe przylegają do ściany, co skraca czas prac budowlanych i ułatwia montaż. Alternatywą dla tradycyjnych pieców są instalacje wolnostojące, które są o wiele prostsze w podłączeniu i mogą być stawiane we wszystkich typach wnętrz. Coraz częstszą praktyką aranżacyjna jest także powrót do kuchni kaflowych zastępujących nowoczesne urządzenia elektryczne. Decyzja o budowie kuchni opalanej drewnem lub węglem uniezależnia gospodarstwo domowe od dostarczyciela prądu. Co więcej, ciepło generowane w czasie gotowania posiłków rozchodzi się po całym pomieszczeniu, podwyższając temperaturę otoczenia.