Rodzajów studni dla osiedli wiejskich czy domów jednorodzinnych jest wiele. Wyróżnia się m.in. studnie kopane, studnie abisyńskie oraz studnie głębinowe wiercone. Ostatnie z nich cechują się najwyższą produktywnością oraz zautomatyzowanym procesem wydobycia, oraz oczyszczania wody, która dzięki pompie głębinowej doprowadzana jest do przyłącza wodociągowego oraz zbiornika w domu. To właśnie na taką technologię warto stawiać. Niemalże darmowa i czysta woda, gwarantowana.

Konstrukcja studni głębinowej

Tworzenie studni głębinowej odbywa się na podstawie złożonych ekspertyz. To one wyznaczają najlepsze na działce miejsce ujęcia wody z głębin. By można było to osiągnąć, wykonywany jest odwiert pod stalową rurę osłonową o średnicy około 220 mm. Istotne jest przy tym dotarcie do warstwy wodonośnej, która zagwarantuje wieloletnią wydajność studni głębinowej. Po uzyskaniu tejże głębokości odwiertu istotne jest zabudowanie go specjalną rurą studzienną PCV. Korzysta się przy tym z konstrukcji pełnych oraz filtracyjnych. Ważne jest także to, by między tą rurą a ścianą odwiertu stworzyć tzw. przestrzeń filtracyjną z wykorzystaniem żwiru oraz specjalnych wyrobów uszczelniających. Pracownia wykonawcza musi zadbać bowiem o to, aby wody opadowe nie dostały się do wód gruntowych od strony odwiertu.

Sama kolumna, system filtracyjny i uszczelnienia jednak nie wystarczą. Ważnym elementem studni głębinowej jest także pompa. Ta musi być podłączona pod zasilanie oraz hydrofor wraz z zaworem zamykającym. Najnowsze urządzenia wyposaża się też w różnego rodzaju czujniki i akcesoria pomiarowe. Cała inwestycja kończy się także przygotowaniem przyłącza studni do budynku. Warto korzystać przy tym z pojemnościowych podgrzewaczy wody.

Zalety studni głębinowo wierconych

Największą zaletą studni głębinowych jest to, że zapewniają one oszczędność surowca wodnego w porównaniu z coraz wyższymi kosztami współpracy z wodociągami. W niektórych przypadkach można nawet przygotować system pasywny, czyli wysoce energooszczędny. Obsługa studni wymaga bowiem zasilenia pompy w energię elektryczną, którą dzisiaj można oszczędzać np. dzięki kompensatorom mocy biernej. Eksploatowanie studni może być zatem niebywale tanie. Co zaś z kosztami inwestycji? Budowa studni zwraca się w kilka lat. Szczególnie warto o tym pomyśleć w przypadku domów, które ze względu na swoją lokalizację musiałby być podłączone pod wodociągi zewnętrzne na koszt użytkownika. W takiej sytuacji budowa studni jest lepszym rozwiązaniem od inwestowania w przyłącze.

Nie tylko na finansach należy się jednak skupić. Studnie głębinowe to również gwarancja wody wysokiej jakości, która przechodzi przez kilka warstw filtracyjnych. Woda zdatna jest do picia, nie odkłada kamienia w instalacjach i podzespołach pralek, a dodatkowo świetnie wpływa na włosy czy skórę dzięki wysokiej zawartości makro i mikroelementów. Podkreślić warto również wydajność studni głębinowych, które są bezawaryjne i nie wymagają złożonej obsługi. Wystarczy monitorować ich pracę oraz okresowo zlecać ich przeglądy czy konserwacje. Ważne jest m.in. czyszczenie studni. Na jakie jeszcze zalety można zwrócić uwagę?

Technologia głębinowo wiercona zapewnia niezależność użytkownika od zewnętrznego dostawcy. Nie trzeba zatem martwić się o wahania cenowe czy też spadek ciśnienia w sieci wodociągowej i czasowy brak dostawy surowca. Studnie zalicza się też do instalacji bardzo bezpiecznych.

Komu zlecić budowę studni głębinowej?

Budowa studni głębinowej to zadanie dla grupy ekspertów, którzy przeprowadzą odpowiednią wizję lokalną i pomiary, stworzą pełne opracowanie projektowe, zdobędą dla klienta pozwolenia na budowę oraz, którzy wzniosą studnię. Stawiać należy na pracownie, które gwarantują kompleksowe usługi. Tak jest w przypadku zespoły PETPOLBUD, posiadający doświadczenie w obsłudze klientów instytucjonalnych i indywidualnych. Studnie głębinowe nie tylko mogą zasilać bowiem dom, ale także pensjonat, osiedle wiejskie, obiekty gospodarstw rolnych czy budynki wielorodzinne.

Pomocne przy określaniu jakości firmy projektowo-wykonawczej może być też to, jaką technologię tworzenia studni głębinowej stosuje. Najlepsze pracownie oferują technikę obrotowo-udarową, która nie wymaga stosowania wody, jako czynnika wiercenia. Dzięki temu odwiert szybko jest przygotowywany i wyposażony w pompę głębinową.