Ogrzewanie podłogowe z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystuje się je jako główne źródło ciepła w domu bądź też ogrzewanie uzupełniające. Podłogówka ceniona jest przez inwestorów ze względu na ukrycie całej instalacji pod posadzką. Na ścianach nie montuje się więc kaloryferów, dzięki czemu zyskujemy większą przestrzeń do aranżacji pomieszczeń. Jakie inne zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na rynku dostępne są dwa systemy ogrzewania podłogowego: wodne i elektryczne. Wybór konkretnego rozwiązania podyktowany jest najczęściej warunkami technicznymi, jakie panują w budynku oraz budżetem inwestora. Największym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe wodne. Jak informuje specjalista z firmy Sol-Term – jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, które cechuje się dużą energooszczędnością.

Instalacja tego rodzaju bardzo dobrze współpracuje z pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi, co pozwala na zastosowanie różnorodnych udogodnień np. chłodzenia podłogi w czasie lata. Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z rur, które ukryte są pod posadzką. Podłogówkę elektryczną tworzą zaś kable lub cienkie maty elektryczne. Ten typ ogrzewania stosowany jest najczęściej jako uzupełnienie głównego źródła ciepła. Bardzo często montuje się je tylko w wybranym pomieszczeniu np. w łazience.

Zalety ogrzewania podłogowego

Jak już wspomniano, zastosowanie podłogówki wpływa pozytywnie na estetykę pomieszczeń. Można śmiało zrezygnować z grzejników, a w ich miejsce postawić np. dowolny mebel. Jednak największą zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozprowadzanie ciepła w budynku. Ogrzane przez podłogę powietrze porusza się inaczej niż w przypadku tradycyjnych grzejników, co pozwala na efektywniejsze zwiększenie temperatury w całym pomieszczeniu, nawet jeśli jest ono wysoko sklepione.

Przy zastosowaniu podłogówki chodzenie boso po kafelkach lub kamiennej posadzce nie powoduje dyskomfortu. Jest to ważne dla osób , które cenią sobie wygodę i nie lubią nosić obuwia domowego. Również z punktu widzenia rodzica ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Dzieci zwykle preferują zabawę na podłodze, a jeśli nie jest ona zabezpieczona np. dywanem, bardzo łatwo o przeziębienie w okresie zimowym.

Prawdą jest, że ogrzewanie podłogowe nie jest najtańsze, jeżeli chodzi o montaż. Jednak w dłuższej perspektywie czasu jest ono zdecydowanie bardziej ekonomiczne od tradycyjnego ogrzewania. Na niższe koszty eksploatacyjne duży wpływ ma odpowiedni dobór materiałów oraz sposób wykonania instalacji. Istotny jest także rodzaj paliwa, które wykorzystywane będzie do ogrzewania budynku. Stawiając na nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, możemy być pewni, że nasze rachunki za ogrzewanie nie będą przyprawiać o zawrót głowy.