Jedną z podstawowych prac wykończeniowych jest tynkowanie. Niegdyś czynność ta była wykonywana ręcznie, aczkolwiek dzisiaj specjaliści od prac wykończeniowych mają do dyspozycji urządzenia, które pozwalają wykonywać tynki maszynowe. W ten sposób można nakładać np. tynki gipsowe, akrylowe oraz cementowo-wapienne. Jednak dlaczego warto wybrać tę metodę tynkowania?

Tynkowanie maszynowe – jakie są największe korzyści?

W dzisiejszych czasach firmy budowlane odchodzą od ręcznego tynkowania na rzecz tynków maszynowych. Zaletą maszynowego tynkowania jest przede wszystkim oszczędność czasu. W porównaniu do tradycyjnego nakładania tynków trwają one nawet 3-4 razy krócej. Oczywiście największe zaoszczędzenie czasu zauważymy wtedy, gdy musimy tynkować duże powierzchnie. Oprócz tego tynkowanie maszynowe pozwala na równomierne zaaplikowanie danej mieszanki na ścianę, dzięki czemu możemy mieć pewność, iż warstwa tynku będzie odpowiednia.

Wykonanie tynków maszynowych oferują najczęściej firmy, które specjalizują się w tego typu pracach wykończeniowych. Wszystko przez to, że do realizacji tego zadania niezbędne jest posiadania specjalistycznego urządzenia. Mowa o agregacie tynkarskim. Sprzęt ten nie należy do najtańszych, dlatego w celu wykonania pojedynczego tynkowania, nie warto go kupować, a znacznie lepiej będzie wynająć firmę, która specjalizuje się w takich pracach. Jedną z takich firm budowlanych jest Tech-Tynk z Bielska-Białej. Tynki maszynowe zwykle dostępne są w formie suchej mieszanki, którą należy wsypać go agregatu. Oprócz tego do urządzenia musi zostać doprowadzona woda. Następnie agregat tynkarski miesza składniki ze sobą, a osoba odpowiedzialna za tynkowanie aplikuje mieszankę na powierzchnię za pomocą pistoletu tynkarskiego.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje tynków maszynowych i czym wyróżniają się tynki gipsowe?

Obecnie za pomocą agregatu tynkarskiego firmy budowlane wykonują tynki gipsowe, cementowo-wapienne oraz akrylowe. Wśród nich najpowszechniej wykonuje się maszynowe tynki gipsowe, ponieważ idealnie nadają się do wnętrz pomieszczeń. Tego typu tynki są odporne na ścieranie, a do tego są produktem naturalnym, co sprawia, że ich stosowanie wewnątrz obiektów budowlanych nie jest szkodliwe. Samo nakładanie tynków gipsowych nie jest skomplikowane, a ich obróbka nie stanowi większego problemu. W związku z tym bez trudu można jest równo rozprowadzić na tynkowanej powierzchni.

Gipsowe tynki maszynowe są także popularne ze względu na to, iż ich nałożenie nie jest pracochłonne i można je nakładać na różne rodzaje podłożą, w tym na powierzchnie wilgotne i mokre. Wpływ na to z pewnością ma fakt, że ściany oraz sufity są odpowiednio wykończone po nałożeniu jednej warstwy takiego tynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych sytuacjach niezbędne jest położenie na powierzchnię siatki, która zwiększa przyczepność. Poza tym tynkowanie można przeprowadzać, gdy temperatura wynosi co najmniej 5 stopni Celsjusza.