Mapa, czyli obszar przedstawiony w formie graficznej, od zawsze towarzyszyła człowiekowi. Posiada swoją legendę, skalę, treść, kierunki, itd. Aby przedstawić obiekty na danym terenie, trzeba się posłużyć znakami graficznymi. Jednymi z najprostszych są linia, punkt i poligon – wypełnienie. Mapa, którą znają wszyscy, czyli “papierowa”(analogowa) w początkach swojego istnienia była tworzona ręcznie. Nikt w tamtym okresie nawet nie pomyślał o fenomenie w postaci mapy numerycznej.

Czym jest mapa numeryczna?

Najprościej mówiąc, mapa numeryczna to mapa cyfrowa, która jest powiązana z technologią informatyczną. Aby mieć do niej wgląd, konieczne jest posiadanie komputera i konkretnego oprogramowania. Taka mapa potrzebuje odpowiedniej organizacji. Najprostsze znaki użyte na mapie analogowej mają strukturę warstwy na mapie numerycznej.

Informacje zawarte na mapie cyfrowej obejmują geometryczne i topologiczne zależności konkretnych elementów przestrzeni. Powstanie mapy numerycznej jest możliwe dzięki pomiarom geodezyjnym terenowym lub metodom fotogrametrycznym. Mapa cyfrowa jest podstawą Systemu Informacji Przestrzennej.

Rodzaje map cyfrowych

Mapa numeryczna może mieć dwa rodzaje. Pierwsza postać to mapa rastrowa, która składa się z regularnej siatki odpowiednio rozmieszczonych wierszy i kolumn. Jej wadą są komplikacje z widocznością, która staje się gorsza w momencie powiększenia. Mapy rastrowe powstają w wyniku skanowania. Nie jest to skomplikowane, ale przechowywanie tych map zajmuje sporo pamięci.

Drugim rodzajem mapy numerycznej jest mapa wektorowa – zespół obiektów, który został opisany w zdalnym układzie współrzędnych. Otrzymuje się ją za pomocą digitalizera lub automatycznej wektoryzacji. Ogromną zaletą takiej mapy jest łatwy sposób aktualizacji, ponieważ wszystkie krzywe zapisuje się w postaci wzorów. Przechowywanie tych map zajmuje niewiele pamięci.

Oba rodzaje map posiadają atut w postaci łatwej aktualizacji. Ponadto jedna mapa może być użytkowana przez wiele osób. Ci, którzy korzystają z takich map podkreślają ich bezproblemowość w zakresie wyszukiwania informacji, a także doceniają ich wielowarstwowość.

Z kartografią ściśle związana jest geodezja. Do jej zadań należą pomiary i rozmiary kształtu ziemi, ale nie tylko. Swoje wykonane badania geodeta musi ilustrować na mapach. Usługi biura geodezyjnego są konieczne w momencie, gdy pojawia się potrzeba posiadania mapy do celów projektowych. Aby usługi geodezyjne były szczególnie wysokie jakościowo, warto zwrócić się do doświadczonego zespołu geodetów w firmie Goławski Mirosław Usługi Geodezyjno Kartograficzne, z siedzibą w Gutowie Wielkim.