Samodzielna aranżacja wnętrz wymaga czasu, zdolności artystyczno-inżynierskich i umiejętności organizacyjnych. Dlatego pomocne w zaplanowaniu oraz realizacji danej inwestycji będą usługi architektoniczne. Jakie są korzyści ze współpracy z architektem wnętrz? W jaki sposób się do niej przygotować? Jakie dodatkowe usługi oferuje? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Dlaczego powinno się korzystać z usług projektanta wnętrz?

Decydując się na specjalistę po kierunkowych studiach lub kursie projektowania wnętrz, mamy gwarancję w pełni indywidualnego i dopasowanego wykonania realizacji zgodnie z projektem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym brakuje umiejętności lub czasu. Przygotowanie wymaga bowiem kilku miesięcy prac. Składają się na nie: zaplanowanie przestrzeni, wizualizacji, a także dopasowanie wytrzymałych materiałów. Doświadczona projektantka wnętrz wskaże ponadto inne możliwości np. tanie, ale solidne wyposażenie oraz zastosowanie innych środków np. materiałów wykończeniowych. Zaproponuje także oryginalne i praktyczne zestawienie tworzyw ze względu np. na fakturę czy barwę.

Użycie profesjonalnego programu do projektowania pozwala natomiast zobaczyć wizualizację efektu np. łazienki czy kuchni. Zapewnia to adekwatność kosztów do jakości wykonania. Dodatkowo praca architekta gwarantuje maksymalne zagospodarowanie przestrzeni i dostosowanie układu obiektu mieszkalnego i umeblowania. Zaletą skorzystania z usług architektonicznych jest stały kontakt i śledzenie postępu prac z pomocą specjalisty oraz wprowadzanie ewentualnych zmian. Za kontakt z ekipą budowlaną będzie w całości odpowiadała osoba z biura architektonicznego. Rezultatem będzie powstanie wymarzonego mieszkania lub domu, z którego będzie się można cieszyć przez lata.

Kiedy skorzystać z pomocy architekta wnętrz i jak się przygotować na spotkanie?

Z usług architektury wnętrz warto skorzystać nie tylko przy planowaniu wystroju domu lub mieszkania. Architekci wnętrz pomogą w dopasowaniu stylu w pomieszczeniu, doborze kolorów czy funkcjonalnych rozwiązań. Pomogą również w zaprojektowaniu ogrodu i zagospodarowaniu terenu. Jeśli nie wiemy, jak go pielęgnować, z pomocą przyjdzie projektant. Podzieli się wiedzą w zakresie pielęgnacji czy np. strzyżenia żywopłotu. Jeśli natomiast jesteśmy właścicielem firmy i planujemy remont siedziby, w adaptacji przestrzeni biurowej wspomogą architekci. Ich pomoc przyda się w doborze oświetlenia, stylu czy kolorystyki w biurze. Do biura projektowego najlepiej się wybrać jeszcze przed odbiorem mieszkania. Pozwoli to uniknąć przedłużających czas realizacji wyburzeń i rozbiórek oraz demontażu instalacji np. hydraulicznych. Na konsultację z projektantem wnętrz należy zabrać przekrój obiektu mieszkalnego. Dobrze jest mieć przygotowany plan, który zawrze potrzeby w kwestii stylu i praktyczności. Pomocne będą fotografie inspirujących wnętrz, znajomość zakresu usług architektonicznych i dokładnie określony budżet.

W urządzaniu domu lub mieszkania przyda się pomoc specjalisty. Doświadczony architekt wnętrz przygotuje kilka projektów na podstawie materiałów i sugestii klienta z propozycją cen. Na jej wysokość wpływają wymiary wnętrza. Jeśli zatem zależy Ci na funkcjonalnym oraz estetycznym pomieszczeniu, wybierz usługi architektoniczne. Zaoszczędzisz w ten sposób czasu i pieniądze na ewentualne poprawki.