Do popularnych urządzeń dźwigowych zaliczają się dźwigi warsztatowe. Stacjonarny żuraw warsztatowy jest dobrym zamiennikiem dla mobilnych urządzeń np. wciągarek lub wózków widłowych. W skład jego zalet wchodzi bezpieczeństwo użytkowania i łatwe przenoszenie przedmiotów o większych rozmiarach. Wszystko to wpływa korzystnie na pracę. Warto zatem poznać podstawowe informacje na temat tego rodzaju urządzeń dźwigowych.

Czym są żurawie? Z czego składa się żuraw warsztatowy?

Żuraw warsztatowy należy do urządzeń dźwigowych, które mogą przybierać kształt stożka lub walca oraz obsługują przestrzeń, która jest ograniczona. Wysokość sprzętu jest zależna od wysokości podnoszenia żurawia. Natomiast promień podstawy wyznacza wysięg. Jest przy tym połączeniem bramy warsztatowej i suwnicy. Producenci i specjalistyczne firmy oferują dźwignice wspornikowe, które ponad tym mogą przybierać inne rozmiary, od najmniejszych modeli, po napędzane ręcznie. Zwykle cechują się zasięgiem oraz wysokością podnoszenia rzędu kilku metrów. Największe modele mogą osiągać zasięg powyżej 100 m (w obu kierunkach). Wszystkie modele mają jednak podobne cechy.

Żuraw dźwig wyposażony jest w kolumnę i wysięgnik. Kolumna stanowi obrotową podstawę urządzenia. Na niej montowany jest tzw. wychylny wysięgnik. Z reguły charakteryzuje się strukturą teleskopową. Ostatnią częścią połączoną z wysięgnikiem jest cięgnik. Kolumna może również przybierać formę wieży. Występuje w modelu zwanym żurawiem wieżowym. W przypadku żurawika najważniejszym elementem urządzenia jest wysięgnik. Dzięki niemu podnoszenie może być wykonywane ręcznie lub elektrycznie.

Jakie są rodzaje urządzeń dźwigowych tego typu?

Do tego typu dźwignic zaliczają się modele bramowe, samobieżne, portowe, stoczniowe, pływające i warsztatowe. Z kolei w związku z operatywnością wyróżnia się modele: stacjonarne, przenośne, pokładowe, przewoźne, samochodowe i samojezdne. Żuraw warsztatowy, określany także żurawikiem warsztatowym lub żurawiem stacjonarnym zalicza się do sprzętu używanego do transportu. Do najbardziej znanych rodzajów tego typu urządzeń należy żuraw słupowy. Ich budowa polega na zainstalowanym na słupie wysięgniku, który jest umieszczony na posadzce. Jest przy tym uniwersalny i nadaje się do większości prac. Jedynym warunkiem jest właściwe umieszczenie umożliwiające przenoszenie ciężarów. Mogą być poza tym pełnoobrotowe. Dzięki możliwości wykonania pełnego obrotu (360°) mogą obejmować pracą cały okręg, którego promień jest jednakowy z długością wysięgnika. Jego obrót może być sterowany ręcznie lub elektrycznie. Pozwala na dźwiganie nawet 10 ton. Oprócz tego wyróżnia się jeszcze modele przyścienne, które montuje się na ścianach lub słupach hali. Mogą być obracane na 180°. Ich wysięg wynosi maks. 7 m, a udźwig 0,5 ton.

Do czego służą żurawie warsztatowe i jak działają?

Natomiast żuraw warsztatowy zwany przejezdnym to praktyczne urządzenie, które działa jak dźwig. Cechuje się przy tym masywną i solidną konstrukcją. Znajduje najczęściej zastosowanie w warsztatach samochodowych (do transportu większych części), a także zakładach produkcyjnych. Wykorzystuje się je z reguły do specjalnych zadań, takich jak podnoszenie ładunków, rozładunek czy przewożenie ciężkich przedmiotów np. silników. Używa się go także do pojedynczych miejsc pracy. Decydując się na tego rodzaju urządzenie dźwigowe, należy zwrócić uwagę na tzw. maks. moment obciążający. Stanowi iloczyn największego możliwego do osiągnięcia ciężaru w tonach i poziomej odległości od miejsca podparcia wysięgnika. Mierzy się go w metrach, a jednostką miary jest tonometr (Tm.)