Z dnia na dzień coraz więcej osób zaczyna dbać o swój ogród. Polacy nie tylko decydują się na tworzenie estetycznych i funkcjonalnych podjazdów i chodników. Coraz częściej chcą mieć ciekawie ukształtowany teren, który wymaga dobrego projektu i solidnego wykonawstwa z użyciem profesjonalnego sprzętu. Do jakich prac w ogrodzie można wykorzystać koparkę? Zapraszam do lektury.

Po pierwsze: kompozycja

Piękny ogród wymaga przemyślanego układy funkcjonalnego. Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług architektów zieleni. Coraz odważniejsze pomysły wymagają analizy terenu, poszczególnych elementów kompozycji całej przestrzeni ogrodu. Przeciętny Kowalski mimo ogromnego zamiłowania do ogrodnictwa jako takiego, nie ma dobrze wykształconego poczucia przestrzeni, które pozwala na rozsądne rozplanowanie ewentualnych przewyższeń gruntu czy nasadzeń. Zanim więc wjedzie ciężki sprzęt, warto tak rozplanować całą przestrzeń, żeby pięknie komponowała się nie tylko z zielenią, ale też z istniejącą zabudową.

Woda w ogrodzie: oczka wodne, baseny, stawy

Coraz więcej osób docenia wypoczynek nad własnym, choćby najmniejszym zbiornikiem wodnym. To nie tylko czysta przyjemność, możliwość aktywnego spędzania czasu z rodziną, ale też wspaniały akcent kompozycyjny. Dzięki nastrojowemu oświetleniu i odpowiedniej roślinności może być to najbardziej urokliwe miejsce w Twoim ogrodzie, w którym będziesz mógł spędzać letnie wieczory z przyjaciółmi lub ukochaną osobą. Stworzenia dużego oczka wodnego, stawu czy basenu wymaga oczywiście wykorzystania koparki. Usługi koparko-ładowarką oferuje firma Andrzej Kuliczkowski. Firma Wielobranżowa.

Przewyższenia terenu, piękne pagórki

Co zrobić z nadmiarem ziemi po wykopaniu basenu czy oczka wodnego? Sprawa jest oczywista- można wykorzystać go do stworzenia pięknych kompozycji, skalniaków, górek i przewyższeń terenu, które stworzą wyjątkowy klimat w ogrodzie. Nie tylko będą stanowić ciekawy akcent wyróżniający się na terenie działki, ale też stworzą pretekst do zabawy układem roślin, stworzą plany kompozycyjne, które będą na pierwszy rzut oka niewidoczne dla odwiedzającego ogród.

Fundamenty pod ogrodzenie murowane

A może marzysz o murowanym, solidnym ogrodzeniu wzbogaconym o piękne, romantyczne elementy metaloplastyki? Wtedy przydadzą się wykopy pod fundamenty. Można je oczywiście kopać ręcznie, ale dzięki specjalnym, wąskim łyżkom o szerokości 30 i 60 cm możesz wykonać także bardzo wąskie wykopy.

Tarasy: romantyczny akcent

Z nadmiaru ziemi po wykopaniu oczka wodnego lub ogrodowego stawu możesz stworzyć też urokliwe tarasy, na których będziesz mógł nasadzić piękne rabatu roślin. Do ich stworzenia i wzmocnienia można wykorzystać mury oporowe lub galanterię betonową. Przywiodą na myśl legendarne ogrody Semiramidy lub północnowłoskie terasy zwieńczone gajami oliwnymi.

Kamienie polne i monolityczne głazy

Ciekawym akcentem w ogrodach są też duże, monolityczne głazy i polne kamienie poukładane wzdłuż klombów, a także stosy kamieni na przyszłe skalniaki. Do przeniesienia tych najcięższych z nich potrzeba ciężkiego sprzętu. Tworzą one jednak niesamowity klimat i zdecydowanie warto zaplanować ich obecność w ogrodzie.