Popularność domów z drewna cały czas wzrasta, przede wszystkim z powodu ich walorów estetycznych oraz funkcjonalności. Jednakże podstawową kwestią przy stawianiu takich konstrukcji jest wybór odpowiedniej tarcicy budowlanej, z której dom zostanie zbudowany. Najważniejsze, aby drewno było jak najlepszej jakości, a takie możemy znaleźć w firmie tartacznej Cieśla-Drewno w Kwidzynie. Jakie dokładnie czynniki wpływają na dobrą jakość drewna?

Odporność na niszczenie

Temperatura i wielkość wpływają na niszczenie drewna, dlatego elementy konstrukcyjne powinny być impregnowanie odpowiedniej jakości preparatem, tak by chronić dom przed czynnikami atmosferycznymi. Stosowane środki nie powinny zawierać żadnych mocnych składników chemicznych. Powinny być one wykonane na bazie olejów lub wosków pszczelich czy wody. Dlatego w firmie Cieśla-Drewno do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego stosuje się impregnat posiadający wszelkie atesty ITB i PZH.

Stopień wysuszenia drewna

Złym pomysłem będzie wybór wilgotnego drewna oraz takiego, które ma jakiekolwiek ślady bytowania owadów lub obecności pleśni. Dlatego właściwym produktem jest wysuszone drewno, które można sezonować lub wysuszyć komorowo. Dobrze wysuszone drewno jest przede wszystkim stabilne. Zapewnia brak podatności na wszelkie odkształcenia. Ponadto jest bardziej odporne na pęknięcia i krzywienia, dzięki czemu zapobiegamy nadmiernemu osiadaniu domu. Wysoka jakość może być potwierdzona certyfikatem CE nadanym przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, posiada go firma Cieśla-Drewo.

Gatunek drewna

Każdy gatunek drewna ma swoje wady i zalety. Niektóre są łatwo dostępne w Polce, natomiast inne sprowadza się z granicy, co wiąże się ze sporymi kosztami. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami są: sosna, modrzew, cedr, świerk i jodła. Jednakże, im drzewo ma trudniejsze warunki do rozrostu, tym jest ono lepsze.

Jak widzimy, wybór drewna nie jest prosty. Nie zawsze będziemy w stanie przewidzieć, jak konkretny materiał drewniany się zachowa. Jednakże dzięki odpowiednim zabiegom można sprawić, aby różnego rodzaju czynniki nie wpłynęły znacząco na wybrany gatunek drewna.