Planując budowę własnego domu, musimy podjąć wiele decyzji, które będą miały ogromny wpływ na późniejsze użytkowanie budynku. Jednym z dylematów może być wybór materiału, z którego nasz budynek zostanie stworzony. Wyróżniamy domy murowe lub drewniane. Choć jak dotąd to domy murowe cieszyły się największą popularnością, to obecnie coraz częściej decydujemy się na drewno. Co za tym przemawia? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom i wadom budynków drewnianych. 

Dlaczego warto wybrać dom z drewna?

Domy z drewna nie bez powodu, w ciągu ostatnich lat, stały się bardzo modne. Cechują się one bowiem całym szeregiem istotnych zalet. Przede wszystkim są to budynki bardzo przyjazne dla człowieka. Jak wskazują badania, mieszkańcy domów drewnianych żyją znacznie dłużej, niż ci, którzy wybrali dom murowany. Wszystko za sprawą świetnego obiegu powietrza, optymalnego poziomu wilgotności i obecności olejków eterycznych, które wydzielane są przez różne rodzaje drewna. To wszystko ułatwia nam oddychanie i sprawia, że możemy cieszyć się znakomitym zdrowiem – a to jest przecież najważniejsze. Obecnie popularnym tematem jest także ekologia i w tej kategorii domy drewniane zdecydowanie wygrywają z murowanymi. Drewno jest bowiem z oczywistych względów bardziej przyjaznym dla środowiska naturalnego materiałem. 

Również proces budowy domu drewnianego przemawia na jego korzyść. Budowa trwa bowiem znacznie krócej, niż w przypadku budynków murowanych. Przykładowo etap wykonywania fundamentów wymaga od nas mniejszych nakładów pracy i pieniędzy, gdyż z uwagi na lekkość drewna, fundamenty również mogą być lżejsze. Podobnie szybkim i prostym procesem będzie ewentualna rozbudowa budynku lub gruntowny remont. 

Na co musimy uważać? 

Ogólnie uważa się, że domy murowane są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe, niż budynki drewniane. Wszystko zależy jednak od wykorzystanego materiału, a także od wykonania całej konstrukcji. Kluczowy jest więc wybór solidnego drewna o optymalnej jakości i dobrego wykonawcy – takiego, jak firma Drewlan, która specjalizuje się w budowie domów drewnianych. Współpraca ze zleceniobiorcą, doświadczonym w produkcji tego typu obiektów, to klucz do osiągnięcia wymarzonego efektu. Pamiętajmy, aby dobrze zastanowić się nad wyborem wykonawcy projektu, gdyż sztuka takiego budownictwa dopiero staje się popularna w naszym kraju.