Domy jednorodzinne - jakie są wyznaczniki architektury nowoczesnej?

Materiał partnera
2019-06-21

Jako że dom jednorodzinny często bywa inwestycją na całe życie, wszystkim inwestorom zależy na tym, aby był on zarówno niezwykle estetyczny, jak i funkcjonalny. Ostatnimi czasy można zauważyć wyraźną tendencję klientów do wyboru projektów, reprezentujących cechy budownictwa i wzornictwa nowoczesnego. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, by wymarzony dom rzeczywiście mógł być postrzegany jako konstrukcja na miarę XXI w.?

Mury i okna fasadowe

Zacząć należy od tego, że nowoczesne domki jednorodzinne charakteryzuje bardzo prosta bryła. Nie występują tu przełamania lub charakterystyczne wykusze, które raczej nasuwają skojarzenia z architekturą klasyczną lub, jak kto woli, dworkową. W zdecydowanej większości przypadków zetknąć można się z bryłą budynku usadowioną na podstawie prostokąta. Elegancki minimalizm powoduje, że konstrukcja zyskuje wymiar nie tylko praktyczny, ale przede wszystkim ekonomiczny. Domy wzniesione na wyznacznikach architektury nowoczesnej cechują się również dużymi powierzchniami wykonanymi ze szkła.

Poza klasyczną stolarką okienną odnaleźć tu można np. szklane drzwi tarasowe. Wszyscy zainteresowani zwrócą również uwagę na balustrady wykonane właśnie ze szkła i aluminium. Jeżeli chodzi o wykończenie elewacji, architektura nowoczesna nie daje inwestorom zbyt wielu możliwości kolorystycznych. Zdecydowanie dominują szarości, antracyty oraz biele. Występują również elewacja wykonane z blachy stalowej, aczkolwiek rozwiązanie to nie jest uważane za specjalnie praktyczne. Przed ewentualnym wyborem projektu domu, warto poświęcić chwilę na przejrzenie wielu z nich. Taką możliwość zapewnić mogą jedynie najlepsze firmy, do których zdecydowanie należy Biuro Architektoniczne ACC. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań domów nowoczesnych?

Konstrukcja i pokrycie dachowe

W zdecydowanej większości przypadków na domach nowoczesnych zetknąć można się z dachami dwuspadowymi, a rzadziej z czterospadowymi, czyli kopertowymi. Takie rozwiązanie powoduje, że stylistyka dachu idealnie współgra z murami obiektu. Dach jest jednocześnie relatywnie prosty w budowie, a co za tym idzie, ekonomiczny, i jednocześnie świetnie wyeksponowany względem stron świata. Przy wyborze gotowego projektu domu warto zadbać o wygląd pokrycia dachowego. Najlepiej do tego celu nadadzą się dachówki płaskie zarówno betonowe, jak i ceramiczne w kolorze czarnym lub antracytowym.

Dachówka płaska jest doskonałym dopełnieniem estetycznym całości, choć niestety należy liczyć się z tym, iż jest to obecnie jeden z najdroższych, jeżeli nie najdroższy rodzaj pokrycia dachowego. Świetnym pomysłem jest również zastosowanie okien dachowych każdego rodzaju. Najlepiej jednak pod względem wizualnym sprawdzą się coraz popularniejsze okna kolankowe.

Opracowanie artykułu:

ACC. Biuro architektoniczne. Słupczyński M.

ul. Mogileńska 10a/127, 61-044 Poznań Nowe Miasto, wielkopolskie
e-mail
www