Drewniane wiązary dachowe- dlaczego warto się na nie zdecydować?

Materiał partnera
2019-10-26

Określenie dachu mianem konstrukcji nośnej o określonej spadzistości, nie jest do końca fachowe. W końcu oprócz wykończenia zewnętrznego, dach składa się również z elementów wewnętrznych, do których zaliczamy- między innymi- wiązary dachowe. Utrzymują one nie tylko ciężar całego dachu, ale też wszystkiego, co zostanie na nim zamontowane. Ich rola jest więc bardzo istotna dla trwałości całej konstrukcji. Technika budowy dachu za pomocą wiązarów dachowych jest w Polsce coraz bardziej popularna. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Wiązary dachowe- co to takiego?

Wiązary dachowe na więźbę domu jednorodzinnego są podstawowymi elementami nośnymi konstrukcji dachu. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń między dachem a resztą budynku. Można zastosować je praktycznie w każdym przypadku, jednak sprawdzają się najlepiej przy budowie dachów o dużej powierzchni i znacznej rozpiętości. Dzięki zastosowaniu wiązarów dachowych można ograniczyć niepotrzebne punkty podparcia. Najczęściej tworzy się je z drewna. Jak informuje specjalista z firmy Konstrukcyjny.pl – wiązary dachowe produkowane są w oparciu o technologię MiTek, dającą gwarancję trwałości, solidności i optymalnego wykorzystania surowca. Decydując się na ich zastosowanie, inwestor ma pewność, że cała konstrukcja dachu będzie cechować się nieprzeciętną wytrzymałością. Pomoże w tym także indywidualny projekt dachu, wykonany przez doświadczonych inżynierów.

Wiązary dachowe- znaczna oszczędność przy budowie

Ogromną korzyścią z zastosowania wiązarów dachowych jest możliwość znacznego obniżenia kosztów budowy domu jednorodzinnego czy innego obiektu. Strop betonowy może zostać z powodzeniem zastąpiony przez dolny pas konstrukcji. Decydując się na wykorzystanie wiązarów dachowych, skracamy także czas montażu więźby dachowej. Warto dodać, że dach tego typu może zostać zamontowany nawet zimą, co także jest dużą zaletą, zwłaszcza dla osób, które jak najszybciej chcą wprowadzić się do nowego domu.

Z jakiego drewna produkuje się wiązary dachowe?

Jak już wspomniano- wiązary dachowe najczęściej produkowane są z drewna, choć czasem można spotkać także konstrukcje wykonane z żelbetonu. Więźba dachowa to istotny element każdego domu, dlatego też tworzy się ją z drewna o określonych wymaganiach technicznych. Specjaliści rekomendują drewno z drzew iglastych, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i stosunkowo niską ceną. Najlepszym materiałem jest świerk lub sosna, choć można wykorzystać w tym celu także jodłę czy modrzew.