Przewoźne urządzenia dźwigowe, czyli dźwignice to nowoczesne urządzenia, które warto znać. Tego rodzaju maszyny służą przede wszystkim do dźwigania i transportowania ładunków o różnym gabarycie. Windy, wózki, suwnice czy żurawie to tylko niektóre z nich. Aby je wynająć lub zakupić, dobrze jest wiedzieć, jakie wyróżnia się ich rodzaje. Czym właściwie są oraz do czego się je właściwie stosuje?

Podstawowe info o dźwignicach i ich podział

Używane przez firmy specjalizujące się w usługach dźwigowych dźwignice zaliczają się do nowoczesnych urządzeń. Służą do dźwigania i transportu, a zatem przemieszczania ładunków, zwierząt oraz ludzi w poziomy lub pionowy sposób. Przy tym zachowywane są odpowiednie odległości w przerywanym ruchu. Należą do odmiany transportu bliskiego. Ich użytkowanie wymaga odpowiednich uprawnień.

Podstawowe dźwignice dzielą się na proste – zawierające tylko jedną część – i złożone – składające się z kilku elementów. W skład modelu prostego wchodzą: suwnice, wspornice, żurawie, wózki, cięgniki i dźwigniki. Z kolei wśród modeli bardziej złożonych, przeznaczonych do przeładunków w rodzaju dźwigu portowego wyróżnia się:

  • Urządzenia suwnicowo-wspornicowe. W rodzaju suwnicy i wspornicy oraz tzw. mostowiec (pomost przeładunkowy).

  • Maszyny suwnicowo-żurawiane. W typie suwnicy i żurawia lub w połączeniu z wózkiem. Do tego rodzaju sprzętu zalicza się również wielokrotny żuraw.

  • Dodatkowe komponenty. Np. pływaki, słupy, wieże, mosty, tory czy inne pojazdy.

Jednak do najpopularniejszych urządzeń dźwigowych tego rodzaju zalicza się przede wszystkim układnice, wyciągi (towarowe), żurawie, suwnice, cięgniki oraz dźwignice linotorowe.

Charakterystyka i zastosowanie urządzeń dźwigowych

Urządzenia dźwigowe wykorzystywane w pracach wysokościowych można podzielić na różne typy i kategorie. Dźwignice czy podnośniki wyróżniają się rozmaitymi konstrukcjami i wykorzystywane są w innych celach. Podnośniki, czyli dźwigniki stosuje się np. do podnoszenia w pionie przedmiotów, których ciężar jest niewielki. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu urządzenia w specjalny ząbkowaty bądź śrubowy system. Jest on napędzany ręcznie bądź z użyciem połączenia hydraulicznego oraz pneumatycznego zasilania. Wykazuje się przy tym lekką konstrukcją. Z kolei wózek transportowy może być używany do przewożenia niewielkiej ilości ładunków. Nadaje się do transportu towarów na obszarze hal lub magazynów. Wyróżnia się przy tym wózki jezdniowe, a także szynowe. Ciągniki natomiast stosowane są do przenoszenia obiektów za pomocą lin bądź łańcuchów. Używa się do tego zaczepów np. chwytaków lub haków. Mogą być sterowane silnikiem lub siłą fizyczną. Suwnice za to cechują się największymi rozmiarami. Składa się z systemu złożonego z wciągnika bądź wciągarki i pracuje w tzw. ruchu przerywanym. Z ich pomocą można przenosić cięższą drobnicę zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do ich wad zalicza się ograniczenie długością torów oraz wysokością dźwigania.

Do pozostałych rodzajów urządzeń dźwigowych można zaliczyć wciągnik elektryczny. Jest bardziej zaawansowany technologicznie od wyżej wymienionych. Sprawdzi się zarówno przy torowiskach, jak i żurawiach czy suwnicach. Jest ogólnodostępny i może być użytkowany w każdym w zasadzie obiekcie, od hal po budynki mieszczące się na otwartej przestrzeni. Jest poza tym odporny na działanie wysokich temperatur. Niektóre modele umożliwiają obsługę za pomocą fal radiowych. Przy zakupie lub wynajmie dźwigu, podnośnika lub innego urządzenia należy pamiętać, by sprawdzić  maksymalną wartość udźwigu oraz wysokość podnoszenia.