Chcesz wiedzieć, czy projekty gotowe to lepsze rozwiązanie od tych tworzonych na zamówienie? Jakimi uprawnieniami dysponuje kierownik budowy? Co wchodzi w zakres nadzoru budowlanego? Sprawdź, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci z pracowni architektury Dom-Jar, świadczącej usługi między innymi w zakresie tworzenia projektów na zamówienie i nadzorów budowlanych. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę domu.

Projekt gotowy a na zamówienie

Aby uzyskać pozwolenie na budowę, inwestor musi dopełnić szeregu formalności i skompletować całą gamę dokumentów, między innymi projekt obiektu, który chce postawić. Dobre pracownie projektowe zazwyczaj oferują obydwie możliwości, dlatego Polacy bardzo często zastanawiają się, które rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze.

Skorzystanie z gotowych projektów domków letniskowych, domów jednorodzinnych czy innych budowli to kusząca opcja. Takie rozwiązanie pozwoli bowiem na szybsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

– informuje ekspert w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego z firmy Dom-Jar, oferującej projekty przydomowych oczyszczalni ścieków, wiat oraz innych obiektów gospodarczych, a także mieszkalnych. Chociaż gotowy projekt nigdy nie będzie w pełni dopasowany i trzeba go dopiero zaadaptować do istniejących warunków, jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie szybsze i przede wszystkim tańsze.

Stworzenie planów od podstaw umożliwia z kolei pełne dostosowanie budowli do kształtu i możliwości działki, a ponadto do regulacji, jakie znajdują się w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego, co jest niezwykle istotne dla otrzymania pozwolenia na budowę. Taki projekt uwzględnia również warunki wodno-gruntowe, dzięki czemu fundamenty powstaną z odpowiedniej mieszanki betonu i zostaną wkopane na właściwej głębokości. Architekt współpracuje z inwestorem, realizując jego pomysły, wyobrażenia i potrzeby, dlatego opcję te poleca się osobom niezdecydowanym. Cały proces wymaga jednak przynajmniej kilku spotkań i może potrwać wiele miesięcy. Jest również droższe rozwiązanie. Wybór konkretnego rozwiązania pozostaje więc kwestią w pełni indywidualną.

Kierownicy budowy a powiatowy nadzór budowlany

Nadzór budowlany to urząd państwowy, którego zadaniem jest czuwanie nad tym, aby zasady prawa budowlanego były przestrzegane od momentu wykonania projektu, aż do oddania danego obiektu do użytku, a nawet później, w czasie jego eksploatowania. Zakres kontroli dokonywanej przez pracowników nadzoru dotyczy całej inwestycji.

Kierownicy budowy nadzorują prawidłowość wykonania prac pod kątem ich zbieżności z projektem. Poświadczają również, że budynek wykonano zgodnie z przepisami oraz że nadaje się do użytkowania. Do ich zadań należy między innymi przejęcie od inwestora terenu budowy, poprawne prawidłowe zabezpieczenie go i pilnowanie, aby wykonawca realizował prace na podstawie projektu. – wyjaśnia ekspert z firmy Dom-Jar, której koszyk ofertowy obejmuje również prowadzenie budowy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej wszystkie, zlecone obowiązki wykonywane są sprawnie, rzetelnie i terminowo, o czym świadczy stale rosnące grono zadowolonych klientów.