czas czytania: 2 min materiał partnera

Elewacja nowoczesna i estetyczna – w jaki sposób wykończyć ściany zewnętrzne?

Wykończenie elewacji

Wykończenie elewacji ma ogromny wpływ na finalny wygląd całego domu. Musi być dopasowana m.in. do zastosowanego pokrycia dachowego, tworząc razem spójną, estetyczną całość. Z tego względu realizację prac wykończeniowych w zakresie ścian zewnętrznych należy powierzyć specjalistom, którzy dodatkowo mogą zaproponować kilka metod na przygotowanie fasady domu. Co dokładnie oferują fachowcy w tym zakresie?

Efektowny tynk

Po dokładnym ociepleniu ścian zewnętrznych na ich powierzchnię nakłada się tynk. W tym zakresie można osiągnąć interesujące rezultaty, stosując np. zróżnicowane metody zacierania tynku. Jednym ze sposobów jest przygotowanie nietypowej struktury za pomocą specjalnej szpachli ząbkowej. Fasadę domu można również z powodzeniem pomalować z użyciem farby przeznaczonej do powierzchni narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu wygląd elewacji pozostanie atrakcyjny na wiele lat, bez względu na promieniowanie słoneczne czy wpływ opadów deszczu lub śniegu.

Kompleksowo i profesjonalnie elewację wykończyć muszą jednak profesjonaliści, do których grona bez wątpienia należy Łukasz Mizgalski prowadzący własną firmę zajmującą się usługami remontowo-budowlanymi. Ściany zewnętrzne po właściwym przygotowaniu mogą być wykończone również za pomocą specjalnych okładzin. Są one produkowane w formie efektownych płytek, a dostępność wielu wariantów sprawia, że budynek może nabrać wyjątkowego wyglądu. W tym zakresie stosuje się m.in. okładziny kamienne, betonowe czy nawet wykonane z tworzyw sztucznych, a sporym zainteresowaniem cieszą się wersje ceramiczne.

Dodatkowe elementy na fasadzie

Coraz popularniejszą metodą na wykończenie elewacji jest zastosowanie klinkieru. Materiał ceramiczny doskonale sprawdza się do pokrywania pełnych ścian, jak i podkreślania wybranych elementów fasady. Wykusze, obramowania stolarki czy wiele np. parapety wykonane z klinkieru to tylko niektóre przykłady na możliwość stworzenia nietypowej elewacji. Nadal jednym z bardzo często wybieranych materiałów do wykończenia ścian zewnętrznych jest drewno.

Przygotowuje się z niego m.in. specjalne deski, z których tworzyć można efektowne elementy dekoracyjne na fasadzie budynku. Takie rozwiązanie daje możliwość wykonania nowoczesnej elewacji przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych materiałów budowlanych, do których bez wątpienia zalicza się drewno. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczna jest impregnacja. Zabezpieczenie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i trzeba je ponownie wykonywać najczęściej po upływie kilku lat, jednak bardzo atrakcyjny wygląd tak wykonanej fasady to niewątpliwie ogromny jej atut i warto przemyśleć taki właśnie typ wykończenia ścian zewnętrznych.