Zakup działki budowlanej to tylko pierwszy etap na drodze do wybudowania wymarzonego domu. Zanim wykonasz pierwszy wykop pod fundamenty, musisz dopełnić wiele formalności i odpowiednio przygotować teren pod budowę. Sprawdź, jak w praktyce wyglądają kolejne etapy zagospodarowanie terenu pod budowę domku jednorodzinnego.

 Złożenie dokumentacji  i wstępne prace zabezpieczające

Pierwszym krokiem jest skompletowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Do wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • projekt domu w 4 egzemplarzach oraz zaświadczenie, że autorzy projektu przynależą do regionalnych izb branżowych,

  • decyzję warunkach zabudowy,

  • mapę sytuacyjno-wysokościową,

  • raport dot. warunków technicznych,

  • mapę ewidencyjną,

  • oświadczenie potwierdzające prawo do użytkowania.

Po skompletowaniu dokumentacji można przejść do pierwszego etapu prac, czyli ogrodzenia terenu działki.

Wyrównanie terenu

Wstępne prace ziemne obejmują wyrównanie terenu pod zabudowę. W tym celu konieczny jest wynajem koparko-ładowarki (najlepiej z operatorem). Koparko-ładowarka powinna przerzucić na osobną pryzmę darń oraz żyzną glebę pokrywającą obszar działki. W przypadku gdy ziemi jest bardzo dużo, konieczny jest wynajem ciężarówki do jej wywozu. W przypadku bardzo nieregularnych gruntów równanie terenu może zająć więcej czasu, co wiąże się ze wzrostem kosztu wynajmu.

Prace ziemne to dobry moment na ustalenie siły nacisku gruntu bez gwałtownego zapadania (tzw. nośność gruntu). Głębokie koleiny to znak, że grunt wymaga utwardzenia kruszywem i jego ubicia.

Przygotowanie składowiska materiałów budowlanych

Kolejnym etapem prac jest przygotowanie składowiska, które nie wykracza poza obszar działki i nie stanowi zagrożenia dla innych osób. Najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie materiałów jest wynajem aluminiowych kontenerów i ustawienie ich na utwardzonym i suchym terenie.

Wycięcie zieleni na placu budowy

Właściciele działki, którzy nie planują prowadzenia działalności gospodarczej, mogą dokonać wycinki bez ubiegania się o pozwolenie.

Wykopanie ziemi pod fundamenty

Przed rozpoczęciem wykopów warto wynająć eksperta, który określi, czy ekipa budowlana prawidłowo wytyczyła granice obrysu domu. Do wykopu fundamentów niezbędna jest koparko-ładowarka.

Koszta wynajmu ładowarki są zależne od kilku czynników: powierzchni fundamentu, jakości sprzęty oraz kosztów dojazdu. Łukasz Miraszewski Usługi koparko-ładowarki poleca korzystanie ze sprawdzonych usługodawców dysponujących nie tylko sprzętem, ale i fachową wiedzą oraz możliwością wynajmu koparki wraz z operatorem.