W Polsce istnieje wiele pustostanów, które wymagają rozbiórki. W ich miejscach prowadzone są inwestycje przemysłowe i drogowe. Pustostany usuwane są zatem, aby na nowo zagospodarować dany teren. Ich wyburzenia są także ważne dla bezpieczeństwa ludzi. Często w Polsce usuwane są zatem kamienice w złym stanie technicznym, a które stoją na planowanej trasie budowy ciągów komunikacyjnych. Inwestycji wyburzeniowych jest zatem w kraju tysiące. Na czym one polegają?

Przygotowanie obiektu do wyburzenia

Proces przygotowawczy budynku do wyburzenia opiera się przede wszystkim o ekspertyzy budowlane, pomiary oraz tworzone projekty. Nad całym procesem czuwać musi uprawniony inżynier, który wyznacza sposób rozbiórki. Obecnie wyróżnia się kilka metod, wśród których najpopularniejsza jest technika selektywna, demontaż przy użyciu koparki o wysokim zasięgu ramienia oraz wyburzanie żurawiem ze specjalną kulą wyburzeniową.

Po przygotowaniu projektu i zebraniu ekipy wykonawczej należy przygotować teren. Usuwane są wszystkie ruchome i cenne elementy, zabezpieczyć trzeba plac robót i w odpowiedni sposób go oznakować. Bezsprzecznie musi zostać również odcięty dostęp do wszelkich mediów: gazu, prądu, wody, kanalizacji i ciepła. Istotne jest także przygotowanie kontenerów dla kruszyw recyklingowych, które powstaną po wyburzeniu. To one są ważnym materiałem do tworzenia warstw filtracyjnych oraz podkładów budowanych dróg.

Rozbiórka dachu

Proces wyburzania budynku bez użycia materiałów pirotechnicznych rozpoczyna się od rozbiórki dachu. Usuwane są piorunochrony, kominy, obróbki blacharskie, włazy, systemy wentylacyjne oraz rynny. Dopiero wtedy można usuwać połać, co odbywa się odmiennymi technikami w zależności od typu pokrycia dachowego. Szczególne działania podejmuje się przy dachach eternitowych. Azbest musi być ściągany, magazynowany i transportowany przez uprawnione do tego pracownie.

Przy rozbiórce dachu istotne jest też to, aby dane elementy zarówno mniejsze, jak i większe były bezpieczne transportowane z wysokości na ziemie. Zabronione jest zrzucanie konstrukcji, co jest niebezpieczne dla pracowników. Najwyższe standardy bezpieczeństwa przy podejmowanych zleceniach zawsze przestrzega ekipa firmy DARNET, która słynie również z prac ziemnych (np. wykopy pod fundamenty, sieci wodociągowe, kanalizacyjne oraz elektryczne).

Rozbiórka stropów i ścian

Po usunięciu dachu przychodzi czas na demontaż stropów. Czasem przystępuje się do tego zadania po skuciu tynków, wylewki oraz po zdjęciu posadzki. Niekiedy zaś po prostu usuwa się strop po wcześniejszym przewierceniu specjalnych otworów. Ważne jest także wycięcie belek stropowych od ściany do ściany. Wtedy do zburzenia zostaną tylko pionowe konstrukcje działowe oraz nośne.

Rozbiórka ścian odbywa się po wcześniejszym usunięciu stolarki okiennej oraz drzwiowej. To następować powinno w etapie przygotowawczym. Podobnie jak w przypadku stropów może dojść do skucia tynku oraz ceramiki, ale niekiedy po prostu wyburzenie polega na zawalaniu pionowych konstrukcji do wnętrza budynku. Później firmę wykonawczą czeka tylko selekcja i zebranie gruzu oraz oczywiście oczyszczenie i wyrównanie terenu. Istniejące piwnice na ogół są po prostu zasypywane.