Inwestorzy budujący czy modernizujący domy jednorodzinne starają się, by ich budynki jak najbardziej spełniały wytyczne standardu energooszczędnego NF 40. W tym celu wybierają oni na urządzenia grzewcze nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne lub też piece piątej klasy na ekopellet. Wyróżniają się one bardzo wysoką sprawnością, ale trudno zaliczyć je do technologii odnawialnych źródeł energii. Nimi są między innymi wysokowydajne, proekologiczne i bardzo zautomatyzowane powietrzne pompy ciepłą, które świetnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym. To taki układ centralnego ogrzewania proponuje dzisiaj swoim klientom inżynier Piotr Główczyński, który prowadzi w miejscowości Nowe Ostrowy firmę SERWIS DOMOWY. Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Czym są powietrzne pompy ciepła i dlaczego warto na nie stawiać?

Firma SERWIS DOMOWY, która wyspecjalizowała się m.in. w zakładaniu ogrzewania podłogowego w systemie wodnym, zawsze proponuje swoim klientom nowoczesne, ekologiczne oraz energooszczędne źródła ciepła. Do nich zalicza się powietrzne pompy ciepła, które składają się na zewnętrzny monoblok oraz jednostki wewnętrzne. Ich praca oparta jest m.in. o niebywale sprawną sprężarkę inwerterową, dzięki której urządzenia mogą być zaliczane do klasy energetycznej A++, a nawet A+++.

Najważniejszą cechą powietrznych pomp ciepła jest jednak brak konieczności zasilania paliwem kopalnianym. Sprzęty te nawet w 80% pozyskują z powietrza energię potrzebną do ogrzania, a zaledwie 20% stanowi zasilanie prądem elektrycznym. Dzięki temu system grzewczy w domu nie musi być wyposażony w instalację odprowadzania spalin, a nawet nie trzeba budować dla niego kotłowni. Specjaliści z firmy SERWIS DOMOWY inżyniera Piotra Główczyńskiego do zalet pomp ciepła zaliczają również:

  • nieograniczona możliwość montażu w każdym miejscu w domu,
  • ciacha praca agregatu zewnętrznego i jednostek wewnętrznych,
  • optymalizowanie do minimum kosztów grzewczych domu,
  • wbudowana funkcja pogodowa, pozwalająca dostosowywać pracę pompy do warunków panujących na zewnątrz,
  • ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery,
  • zautomatyzowana praca, również w systemie SmartHome i przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym,
  • stałe opłaty eksploatacyjne,
  • niski poziom awaryjności,
  • prosty i szybki montaż, rozruch oraz kalibracja. 

Dodać warto, że powietrzne pompy ciepła mogą pracować w trybie czuwania, dzięki sprężarkom inwerterowym. Urządzenia nie wyłączają się zatem w systemie ON/OFF, co pozwala na ich szybki rozruch i błyskawiczne ogrzanie domu. Nie trzeba przy tym martwić się o występowanie tzw. piku prądu rozruchowego, który podwyższa zużycie energii elektrycznej i tym samym rachunki grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe we współpracy z pompą ciepła

Energooszczędny dom bez pozbawiania się wysokiego komfortu cieplnego można stworzyć nie tylko z wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła, ale również dzięki podłączonemu pod nią systemowi wodnemu ogrzewania podłogowego. To dzięki niemu można w pełni wykorzystać funkcjonalność i zalety urządzeń zaliczanych do odnawialnych źródeł energii, co potwierdzają montażyści firmy SERWIS DOMOWY. Jak wyjaśnia jeden z nich:

Ogrzewanie płaszczyznowe zwane podłogówką dobrze sprawdza się z piecami piątej klasy czy kotłami kondensacyjnymi marki BROETJE, której jesteśmy autoryzowanym serwisem. Lepiej jednak stawiać na jeszcze bardziej wydajne połączenie podłogówki z pompami ciepła, gwarantując sobie tani w eksploatacji system grzewczy. Ogrzewanie podłogowe tworzone jest bowiem z elastycznych rurek o średnicy około 16 mm, które ułożone są nad warstwą izolacyjną i w wylewce betonowej. W przewodach płynie woda w temperaturze zaledwie 20-35 stopni Celsjusza, a stworzona izolacja i podłoga działają jak swoisty piec akumulacyjny – długo utrzymują ciepło, nawet po wyłączeniu ogrzewania. Efektem jest ciepły dom przy naprawdę niskich kosztach.

Specjaliści z pracowni SERWIS DOMOWY dodają, że zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i pompę ciepła można silnie zautomatyzować, tworząc bezobsługowe centralne ogrzewanie. Dodać warto, że podłogówkę można podpiąć pod kolektory słoneczne, a niewątpliwą zaletą płaszczyznowego systemu wodnego jest brak konieczności montażu w pomieszczeniach grzejników wiszących. Ponadto ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła zapewnia taką cyrkulację powietrza, która pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka i porządek w domu – zdrowy mikroklimat i brak unoszącego się kurzu, zapewniony. Po więcej szczegółów warto udać się do inżyniera Piotra Główczyńskiego i jego ekipy fachowców, którzy zapraszają inwestorów na bezpłatne konsultacje!