W Polsce powstaje coraz więcej farm słonecznych przy ośrodkach przemysłowych, lub też na terenach należących do gospodarstw rolnych. Pojedyncze panele pojawiają się także na obiektach mieszkalnych, w tym na domach jednorodzinnych. Dzisiaj poleca się stosowanie tejże technologii energii odnawialnej, zarówno w przypadku starszych obiektów, jak i tych nowych, wznoszonych w ramach idei energooszczędności i proekologiczności. Warto jednak przy tym wiedzieć, że dziedzina fotowoltaiki jest bardzo złożona, dlatego doborem kolektorów zawsze muszą zajmować się profesjonalne firmy. To one zaproponują albo panele monokrystaliczne, albo też polikrystaliczne.

Monokrystaliczne panele słoneczne

Konstrukcja monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych, oparta jest o ogniwa powstałe z dużego monokryształu krzemu. Moduły te wyróżniają się swoją ciemnoniebieską, a także wielokrotnie czarną barwą, a od paneli polikrystalicznych odróżnia je przede wszystkim kształt ogniw. Mowa o ich zaokrąglonych bokach. Nie tylko jednak wygląd dzieli oba rodzaje kolektorów słonecznych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność, która jest najwyższa spośród wszystkich rodzajów paneli. Nadmienić przy tym należy, iż są jednak one najdroższe inwestycyjnie i ich wadą jest wysoki temperaturowy wskaźnik mocy.

Polikrystaliczne panele słoneczne

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne to opcja bardzo ekonomiczna pod względem finansowym, co nie oznacza, że nie jest wydajna. Ich zastosowanie jest szersze, niż w przypadku pierwszej opisywanej technologii, co wiąże się między innymi z niższym temperaturowym współczynnikiem mocy. Warto przy tym wiedzieć, że mają one zawsze kształt prostokąta lub kwadratu, z płaską jasnoniebieską powierzchnią. Jest to wynik produkowania ich z polikrystalicznego krzemu.

Jakość paneli słonecznych

Pomimo tego, iż każdy rodzaj modułów fotowoltaicznych, wyróżnia się innymi parametrami technicznymi, na jakość wpływa nie tylko ich konstrukcja, ale właśnie wszystkie producenckie dane techniczne. Zwracać uwagę należy zawsze zatem na natężenie prądu zwarcia, napięcie jałowe, natężenie prądu w punkcie mocy maksymalnej, napięcie w punkcie mocy maksymalnej. To właśnie te parametry elektryczne wyznaczają, jaki panel warto zainstalować w domu, a także to, czy będzie on dla danej sieci żywotny i bezusterkowy, oraz oczywiście wydajny.

Nie można jednak zapominać o zindywidualizowanym zaprojektowaniu fotowoltaiki dla domu, która może występować w wersji on grid lub off grid, czy też, która może zostać podpięta pod baterie kompensujące moc bierną i pod system SmartDom. Całą realizację warto powierzyć zatem w ręce takich pracowni, jak PROMIKA SOLAR, która przed podjęciem się inwestycji dokona specjalistycznych analiz energetycznych w Twoim domu.