W starym domownictwie zdarza się, że podczas remontów instalacji grzewczej konieczne jest przeprowadzenie również remontu komina. Jedną z najczęściej stosowanym metod jest frezowanie komina. Frezowanie komina to powiększanie jego średnicy przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Jak przeprowadzić frezowanie komina? Czy można zwiększanie średnicy komina wymaga prac rozbiórkowych?

Jakie są wskazania do przeprowadzania frezowania komina?

W przypadku powtarzających się problemów z przepływem spalin, gdy przeprowadzony przegląd przewodów kominowych nie wykaże problemów z drożnością przewodów spalinowych, konieczne będzie przeprowadzenie remontu komina. Do wyboru są co najmniej dwa warianty działań. Jedno z nich jest dość kosztowne i długotrwałe, drugie trudniejsze technicznie, ale dające podobne efekty i na pewno korzystniejsze pod względem cenowym. W pierwszym przypadku chodzi o rozebranie komina i wybudowanie nowej konstrukcji dostosowanej do bieżących potrzeb instalacji grzewczej. W drugim przypadku mowa jest o frezowaniu komina.

Frezowanie komina to sposób na bezinwazyjne poszerzenie komina. Powiększenie szybu nie wymaga w tym przypadku rozkuwania konstrukcji komina, co znacznie obniża koszty całej operacji. Frezowanie komina sprawdza się zwłaszcza w przypadku kominów wykonanych z cegły. Pozwala ona jednocześnie oczyścić przewód kominowy oraz powiększyć jego przekrój wewnętrzny, by w ten sposób stworzyć warunki do instalacji systemu spalinowego.

Jak przebiega proces frezowania komina?

Frezowanie komina wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia, które składa się z głowicy frezującej, która przesuwana w górę przewodu kominowego szlifuje, czyli usuwa zbędny materiał zalegający wewnątrz komina. Możliwe jest wyfrezowanie komina nawet do 1/3 grubości ścianki komina. Ważne jest to, aby frezowanie przeprowadzone było przez doświadczonego pracownika. Jego uprawnienia szczegółowe regulowane są rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Chodzi tu o rozporządzenie ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U 74/99). Według obowiązującego prawa naprawą i konserwacją przewodów i kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych może zajmować się wyłącznie osoba posiadająca konkretne świadectwa kwalifikacyjne. Przykładem firmy, która specjalizuje się w naprawach kominów, w tym frezowaniu przewodów spalinowych jest firma Komfrez.

Kiedy jeszcze potrzebne może być frezowanie komina?

Modernizacje instalacji grzewczej i tym samym konieczność zwiększenia przekroju wewnętrznego komina to nie jedyne wskazanie do przeprowadzenia frezowania przewodu kominowego. Frezowanie komina zalecane jest również w przypadku podłączania „nowego typu” urządzenia grzewczego, które wytwarza więcej ciepła niż dotychczas zainstalowane, np. podłączenie kominka. Innym wskazaniem będzie stwierdzenie nieszczelności komina, które wymagać będzie zamontowanie wkładu kominowego. Sam proces frezowania nie generuje żadnego brudu. Celem ochrony pomieszczeń przed zapyleniem przed rozpoczęciem prac zabezpiecza się otwory w pokrywie komina a pył, urobek wyciągany jest albo na bieżąco, albo po zakończeniu prac z użyciem odkurzacza przemysłowego.