Ogrzewanie gazowe sukcesywnie zyskuje sobie rosnącą liczbę zwolenników. Jednym z autów jest tu możliwość podłączenia do sieci gazowej lub stworzenia samodzielnej instalacji zasilanej gazem płynnym ze zbiornika znajdującego się na działce. To drugie rozwiązanie należy mniej popularnych.  Tym artykule znajdziecie podstawowe informacje dotyczące ogrzewania domu gazem płynnym.

Instalacja grzewcza dla gazu płynnego

Położenie na działce instalacji gazowej zasilanej gazem LPG wymaga dopełnienia kilku formalności. Konieczny będzie projekt instalacji grzewczej zewnętrznej i wewnętrznej, który stworzyć powinna wykwalifikowana firma instalacyjna oferująca usługi w tym zakresie, taka jak firma Instalator z Gliwic. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę. W przypadku jednozbiornikowej instalacji przydomowej o pojemności zbiornika do 7 metrów sześciennych wystarczy to pierwsze, każda inna wymaga uzyskania zgody. Budowa instalacji może być realizowana tylko przez instalatorów posiadających odpowiednie kwalifikacje we współpracy z uprawnionym kierownikiem budowy. Odbioru zbiornika dokonuje inspektor Urzędu Dozoru Technicznego. Instalacja gazowa przed dopuszczeniem do użycia musi przejść też próbę szczelności taką samą, jakiej poddawana jest instalacja na gaz ziemny.

Kwestie administracyjne to jednak nie wszystko. Położenie instalacji dla gazu płynnego będzie możliwe tylko wtedy, gdy nasza działka spełni wymagane warunki techniczne. Przepisy regulują tym zakresie odległości od ogrodzenia, budynków znajdujących się na działce oraz od studzienki kanalizacyjnej. Dla zbiornika o nominalnej pojemności w przedziale od 3 do 5 metrów sześciennych (rzeczywistej 4,85 metrów sześciennych) odległości te wynoszą:

  • od budynku mieszkalnego – 5 metrów w przypadku zbiornika nadziemnego i 3 metry w przypadku zbiornika podziemnego;
  • od ogrodzenia – 5 metrów;
  • od studzienki kanalizacyjnej – 8 metrów.

Ponadto zbiornik na gaz LPG umieszczany jest co najmniej 5 metrów od zagłębień terenowych (rowów melioracyjnych, kratek odpływowych).

Zalety stosowania gazu płynnego

Ogrzewanie gazowe to powszechnie już spotykane rozwiązanie w zakresie instalacji grzewczych. Dużą popularność zawdzięcza niskim kosztom eksploatacji oraz niskiej szkodliwości dla środowiska. W większości przypadków stosowany jest tu gaz ziemny rozprowadzany za pośrednictwem sieci gazowej, jednak nie zawsze podłączenie do niej jest możliwe. Gaz płynny stanowi tu zatem atrakcyjną alternatywę, może być bowiem stosowany wszędzie tam, gdzie rozmiary działki pozwalają na umieszczenie zbiornika na gaz. Ponadto unikamy tu wysokich kosztów związanych z budową przyłącza do znacznie oddalonej sieci gazociągowej, które należałoby prowadzić na przykład przez inne działki. LPG sprawdza się doskonale, gdy instalacja gazowa ma obsługiwać ogrzewanie domu, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz zasilać kuchenkę.

Ważnym atutem tego paliwa jest wygoda jego użytkowania. Stosowane w tym celu nowoczesne kotły grzewcze nie wymagają obsługi, nam zostaje wówczas regulacja temperatury w pomieszczeniu zgodnie z naszymi preferencjami. Nie bez znaczenia jest też oszczędność miejsca – kotły gazowe zajmują go o wiele mniej niż kotły na olej opałowy czy węgiel. Sama instalacja nie różni się znacząco od instalacji dla gazu ziemnego; stosowane są tu takie same rury i łączniki. Podobne jest również wykonanie instalacji grzewczej. Różne są natomiast uszczelnienia oraz prowadzenie przewodów; w przypadku gazu ziemnego nie sprawdzą się pakuły, zamiast nich, używać należy taśmy teflonowej. Przewody, którymi płynąć będzie gaz płynny, powinny znaleźć się poniżej przewodów instalacji elektrycznej.