Zdecydowana większość okien stosowanych w budownictwie ma prostokątną formę. Producenci stolarki okiennej oferują jednak swoim klientom nie tylko tradycyjne rozwiązania, ale także okna o nietypowych kształtach takich jak: okna trójkątne, łukowe czy okrągłe. Nie są one stosowane tak często jak klasyczne okna, jednak wiele projektów architektonicznych nie mogłoby się bez nich obyć. Te wyjątkowe okna dodają budynkom uroku i oryginalności, sprawiając, że wyróżniają się one wśród otaczających je budowli.

Kiedy warto zdecydować się na okrągłe okna?

W budownictwie jednorodzinnym okrągłe okna stały się popularne w XX wieku. Dzięki nim budynki zyskują unikatowy charakter i wyróżniają się na tle innych domów. Mimo to nie zawsze zastosowanie tych nietypowych okien to dobry pomysł. Nie będą one pasować do bardzo nowoczesnych, minimalistycznych projektów, jednak doskonale sprawdzą się w budynkach inspirowanych stylem dworkowym czy tych nawiązujących do architektury pałacowej. Doskonale prezentują się także w modernistycznych domach o charakterystycznym kształcie kostki.

Okrągłe okna są zazwyczaj montowane w wybranych miejscach, które są dzięki nim dodatkowo podkreślone. Z tego względu najczęściej można je spotkać w takich elementach architektonicznych, jak: wykusze, lukarny, facjaty, ryzality, wnęki czy podcienia. Często stanowią też zwieńczenie ścian szczytowych domu lub są ciekawym urozmaiceniem elewacji. W projektach inspirowanych modernizmem okrągłe okna nie muszą być umieszczane symetrycznie. Tego typu okna nadają się idealnie, aby efektywnie doświetlić niewielkie pomieszczenia, w których nie ma miejsca na montaż klasycznych okien (np. w małych łazienkach, garderobach, na poddaszach, klatkach schodowych czy w wiatrołapach). 

Czym charakteryzują się okrągłe okna?

Okrągłe okna są najczęściej produkowane z drewna, gdyż materiał ten jest trwały i stosunkowo łatwy w obróbce. Drewniane okna okrągłe mogą osiągać większe wymiary od ich odpowiedników wykonanych z PVC. Są też od nich o wiele bardziej stylowe i eleganckie. Ze względu na to, że ich produkcja jest skomplikowana, są droższe od okien o standardowych kształtach. Drewniane okna okrągłe, których produkcją zajmuje się np. firma ABA Wiktorczyk, mogą mieć szklenie stałe, być oknami otwieralnymi lub uchylnymi, a nawet obrotowymi. Ze względu na to, że okrągłe okna przeznaczone do domów jednorodzinnych są wyposażone zazwyczaj tylko w jedno skrzydło, modele obrotowe są najczęściej najlepszym wyborem. Są bowiem bardzo wygodne, ponieważ nie przysparzają problemów podczas mycia.

Decyzja o montażu tego typu okna musi być dobrze przemyślana i skonsultowana z projektantem. Może być to świetny sposób na przełamanie monotonii projektu architektonicznego albo doświetlenie małych pomieszczeń. Okrągłe okna stają się szybko wizytówką domu, gdyż sprawiają, że prezentuje się on niezwykle oryginalnie, dzięki czemu zapada w pamięć. Ich wielką zaletą jest również fakt, iż wnętrza z okrągłymi oknami można bardzo ciekawie zaaranżować.